Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac w Śmiełowie: Można tutaj zobaczyć muzeum im. Adama Mickiewicza

Kamil Bachorz
Pałac w Śmiełowie: Można tutaj zobaczyć muzeum im. Adama Mickiewicza
Pałac w Śmiełowie: Można tutaj zobaczyć muzeum im. Adama Mickiewicza Kamil Bachorz
Jedną z atrakcji, która znajduje się w powiecie jarocińskim jest Pałac w Śmiełowie w którym mieści się Muzeum im. Adama Mickiewicza.

Pałać w Śmiełowie został zbudowany w roku 1797. Składa się on z klasycystycznej zbudowanej na planie prostokąta willi. Architektem pałacu jest Stanisław Zawadzki, który starannie usytuował budowlę w pejzażu. Zrównał on ze sobą obie kondygnacje, a także rozbił centralny ciąg pomieszczeń reprezentacyjnych nadając im takie samo znaczenie jak części mieszkalnej (jedynie dwa pomieszczenia na dole i piętrze otrzymały funkcje salonów).

Zobacz także: Konrad Krzynowek nie jest już dyrektorem DPS w Zakrzewie

- Turyści, którzy przyjadą do Śmiełowa to przede wszystkim zobaczą piękny pałac. Wewnątrz znajduje się wiele wspaniałych pomieszczeń w których znajdują się pamiątki po Adamie Mickiewiczu – podkreśla Ewa Kostołowska, kustosz muzeum. W pałacu można zobaczyć m.in.: galerię wschodnią, która pełniła rolę oranżerii i łączyła kuchnię (obecnie kasa) z sala jadalnią (obecnie sala malarstwa romantycznego). Znajduje się także sala kultu Mickiewicza, pokój „Pana Tadeusza” czy pokój „Dziadów”.

Pałac w Śmiełowie: Można tutaj zobaczyć muzeum im. Adama Mickiewicza

W pałacu w Śmiełowie znajdują się także dzieła sztuki – Piętro pałacu odtwarza charakter siedziby ziemiańskiej. Dlatego mamy tutaj meble z epoki XIX wieku i starsze. Znajdują się także bardzo ciekawe dzieła malarskie. Począwszy od XVII wieku, aż do XIX wieku – dodaje. W sali malarstwa romantycznego można podziwiać przykłady malarstwa europejskiego poł. XIX (dawniej sala jadalna). Na szczególną uwagę zasługuje „Pejzaż okolic Albano” F.A.Elsassera, a także krajobrazy i sceny pasterskie autorów polskich, niemieckich, belgijskich. Ciekawe są dwa pejzaże Angelika F. Danby’ego, a także sceny rodzajowe A. Scheffera i f. Diofebiego.

Niedaleko pałacu jest park powierzchni 14 ha, który jest miniaturą ogrodu angielskiego. W nim znajduje się zielony Ogródek Zosi, w który uprawiane są tradycyjne zioła oraz pomnik Adama Mickiewicza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jarocin.naszemiasto.pl Nasze Miasto