Antoni Żubryd - legendarny żołnierz o kontrowersyjnej biografii, który na końcu stanął po właściwej stronie. Jego zabójca żyje do dziś.

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji prezentujemy sylwetkę Antoniego Żubryda.

Historia dowódcy znanego oddziału antykomunistycznej partyzantki z Podkarpacia, pełna jest kontrowersji. Znajdziemy w niej niechlubny epizod współpracy z Sowietami, ale i tragiczną śmierć.

Wśród badaczy polskich formacji walczących ze stalinowskim aparatem terroru Antoni Żubryd wciąż wzbudza spore kontrowersje. - Są bardziej godni żołnierze do upamiętnienia - ucina temat pewien historyk z rzeszowskiego IPN-u, delikatnie wykręcając się od rozmowy o nim.

Zapoznaj się też z historią Józefa Franczaka: "Lalek" stał się symbolem. Nigdy nie złożył broni


Według Andrzeja Romaniaka z Muzeum Historycznego w Sanoku, badającego losy tej postaci od ponad 20 lat, trudno przedstawiać Żubryda jako niezłomny autorytet. Ale zdecydowanie nie zasługuje też na zmieszanie z błotem - jak to często zdarzało się w PRL-u i we współczesnej Polsce.

– W filmie "Ogniomistrz Kaleń” z 1961 roku Antoni Żubryd zostaje przedstawiony jako pijak i pospolity rzezimieszek, a nawet współpracownik Ukraińskiej Powstańczej Armii. Potem, w latach 80-tych zmieniono ton i zarzucano mu szpiegowanie dla gestapo. Z kolei w III RP krytyka skupiła się na jego młodzieńczej współpracy z NKWD i późniejszej pracy dla UB – mówi Romaniak. – Tymczasem sprawa jest bardziej skomplikowana. Nie można odmówić mu i jego ludziom ideowości. "Żubrydowcy” walczyli o katolicką i demokratyczną Polskę, uwolnioną od PPR-u. Deklarowali to otwarcie – podkreśla.

Kolaboracja z Sowietami i wyrok śmierci

Pochodzący z Sanoka Żubryd jako 21-latek wyróżnił się w trakcie kampanii wrześniowej, walcząc w obronie Warszawy. Na tyle, że awansowano go na sierżanta i odznaczono Krzyżem Walecznych. Po kapitulacji polskiej armii trafił do niemieckiej niewoli.

Nie więziono go długo, bo po kilku dniach został zwolniony i wrócił w rodzinne strony. Wiosną 1940 r. wysłano go na roboty do III Rzeszy, jednak po drodze udało mu się uciec. Żubryd swoje kroki ponownie skierował do Sanoka.

I tutaj zaczyna się najbardziej kontrowersyjny element jego biografii, z powodu którego trudno go stawiać w jednym szeregu z najbardziej honorowanymi dziś Żołnierzami Wyklętymi. W lipcu 1940 r. za namową znajomego, Antoni Żubryd zdecydował się bowiem na współpracę z NKWD, zbrodniczą radziecką machiną wywiadowczą. Wcześniej za pieniądze udostępnił koledze mapy Sanoka w odpowiednim powiększeniu, wiedząc, że będą z nich korzystać Sowieci.

- Namawiał swoją szwagierkę, by też podjęła współpracę, bo można nieźle dorobić. Ale wspomniał również, że to sposób na przysłużenie się krajowi - opowiada Romaniak.

Młody żołnierz zaczął działalność szpiegowską jako agent o pseudonimie "Orłowski”. Wraz z innymi konfidentami sowieckiego wywiadu udało mu się włamać do Okręgowego Komisariatu Celnego w Sanoku, skąd wyniósł istotne dokumenty – w tym listę pracowników pięciu punktów granicznych.


Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (12)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

wojak (gość)

I dlatego też powinno się stworzyć drogę wodną Zalew - Zatoka (wraz z przekopem Mierzei) aby w razie wkroczenia Ruskich na wody zalewu można by się było ewakuować na Bałtyk. Jest to aspekt strategiczno-militarny druga wielka korzyść nowej drogi wodnej to rewitalizacja gospodarcza i turystyczna całego regionu(kilka powiatów). Nie zdajemy sobie nawet sprawy jakie korzyści prowadzi za sobą ta inwestycja. Od dziesiątek lat na Żuławach i ziemi Elbląskiej nie robi się nic. Czas to zmienić.

xyz (gość)

http://opolandia.redblog.nto.pl/2009/03/24/oficer-z-krwia-dzieci-na-rekach/

fakty, przestancie pier...lic

alster (gość)

Kulisy "nagłej" śmierci Mieczysława Kocyłowskiego w 1997 roku odbiły się szerokim echem w środowisku niepodległościowym. Dla wielu ludzi był to jawny znak, że komuna wcale się nie zakończyła, a wpływy Moskwy sięgają ciągle szczytów służb tajnych PRL-bis.

razSIERPEMrazMŁOTEM (gość) (kosyl@...)

przykro mi, że twój dziadek był sobaką na ruskim łańcuchu, a jeszcze bardziej mi przykro, że zdołał zanieczyścić antypolskim g..nem mózgi swojej rodziny

jędrek (Dobromił)

a Voulin nadal ma życie full-wypas na nasz koszt i bardzo się cieszy, że Polaków coraz bardziej to irytuje :(((
http://telewizjarepublika.pl/uploads/ibrowser/ulotka_2_670.jpg

Staś ze Stanisławowa (gość)

"Antoni Żubryd - legendarny żołnierz o kontrowersyjnej biografii, który na końcu stanął po właściwej stronie."
Na końcu ... To i ci z PiSu staną.

Swoją drogą Żubryd bardzo podobny do mojego wuja Mariana, dożył późnej starości. W innej części kraju.

Dobromił (gość)

Dlaczego nie wznowiono procesu bandyty Vaulina?
Dlaczego mordercy z UB i MSW nie zostali osądzeni i nadal pobierają bardzo wysokie emerytury?

mały franio (gość)

Dlaczego On jeszcze nie ma Pomnika , należy mu się bo był postrachem komunistów , biedoty i Żydów.

yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy (gość)

No proszę jak to konfidentowi nkwd ub i gestapo można ładnie od nowa napisać nowy życiorys ,BRAWO !!!