W sobotę 12 maja rolnicy z Krotoszyna, Koźmina Wielkopolskiego i Jarocina wzięli udział w Warszawie w wielkiej manifestacji środowiska rolniczego, leśników, ekologów i narodowców, zorganizowanej przez Ekologiczne Forum Młodych w formule I Marszu Świętego Huberta z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości. Nasi rolnicy, których było 25, mocno zaznaczyli swoją obecność udzielając licznych wywiadów dla telewizji ogólnopolskich, składając kwiaty pod pomnikiem Wincentego Witosa i wygłaszając płomienne przemówienia, czego dokonał Dominik Paterek pod gmachem Sejmu. Aktywność naszych manifestantów spotkała się z uznaniem licznych organizacji rolniczych.

Wyprawa do Warszawy, gdzie nasi rolnicy pragnęli zaprotestować przeciwko nowemu Prawu łowieckiemu, które nakłada na sołtysów obowiązek szacowania szkód łowieckich, wyruszyła z Krotoszyna o godz. 4.15. Do Warszawy dotarto ok. godz. 10.30. Wszyscy udali się pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego na skwerze Jerzego Giedroycia, skąd po odśpiewaniu hymnu państwowego i złożeniu kwiatów przez delegację leśników, udano się pod Sejm. Trasa przemarszu, mocno osłanianego przez policję, została wyznaczona w ten sposób, że odwiedzono pomniki ojców niepodległości: wspomnianego Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego, Ignacego Paderewskiego i wreszcie Wincentego Witosa, pod którego pomnikiem kwiaty składała delegacja z Krotoszynie w składzie: Maria Nowak, Piotr Nowak i Tomasz Kocik.
Pod Sejmem swoje przemówienia wygłosili nadleśniczy Nadleśnictwa Jabłonna Stefan Traczyk, który występował w imieniu Stowarzyszenia Leśników i Właścicieli Lasów, poseł Robert Winnicki w imieniu Ruchu Narodowego i Dominik Paterek w imieniu rolników Wielkopolski i Ziemi Krotoszyńskiej. Odegrał on też na rogu myśliwskim hymn "Darz Bór". Niestety, jego przemówienie było zakłócane przez hałaśliwą i wulgarną grupę aktywistów Komitetu Obrony Demokracji i innych tego typu opozycyjnych organizacji.
W międzyczasie na konferencji "Jeszcze Polska nie zginęła -- wieś -- rok później" zorganizowanej przez o. Tadeusza Rydzyka na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego interesy wielkopolskich rolników reprezentował przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej Sławomir Szyszka, organizator całej wyprawy.
Bez przeszkód nasi rolnicy wrócili do domów ok. godz. 22.20.

+++


Czytaj także

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!