Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawnicy będą pomagać za darmo. Powiaty organizują biura

Zbyszek Rybczyński
Jeden z dwóch punktów pomocy prawnej w powiecie pajęczańskim ma działać w budynku SOSzW w Działoszynie przy ul. Grota-Roweckiego
Jeden z dwóch punktów pomocy prawnej w powiecie pajęczańskim ma działać w budynku SOSzW w Działoszynie przy ul. Grota-Roweckiego Zbyszek Rybczyński
Mieszkańcy będą mogli korzystać z bezpłatnej pomocy prawnej. Wiemy już, gdzie powstaną biura w powiatach wieluńskim, pajęczańskim i wieruszowskim

Z początkiem nowego roku mają rozpocząć działalność biura bezpłatnej pomocy prawnej. Na powiat wieluński przypadają trzy takie punkty, a na powiaty pajęczański i wieruszowski - po dwa. Za wdrożenie ministerialnego programu odpowiadają starostwa powiatowe. Słychać narzekania, że pieniędzy na ten cel jest za mało i są pewne problemy z organizacją biur. Samorządowcy z naszego regionu deklarują jednak, że podołają zadaniu.

- Wszystkie czynności organizacyjne zostaną zakończone do 15 grudnia i od nowego roku nieodpłatna pomoc prawna będzie realizowana na terenie powiatu pajęczańskiego zgodnie z zapisami ustawy - zapewnia Krzysztof Piekarz, sekretarz starostwa w Pajęcznie.

System darmowej pomocy prawnej to inicjatywa Ministerstwa Sprawiedliwości. Ilość biur przypadających na dany powiat i związany z tym wysokość dotacji z budżetu państwa są uzależnione od liczby mieszkańców. 97 proc. dotacji powiaty mają przeznaczyć na wynagrodzenia dla radców prawnych i adwokatów, z którymi podpiszą umowy, a pozostałe 3 proc. musi wystarczyć na obsługę organizacyjno-techniczną. W ocenie władz powiatowych to stanowczo za mało na pokrycie kosztów funkcjonowania biur.

Biura jeszcze nie ruszyły, a taki podział dotacji już spowodował pewne problemy. Przy wyborze lokalizacji odpadły bowiem lokale, które wymagają remontu. Nie ma na to pieniędzy. Z tego m.in. powodu nie wzięto pod uwagę pomieszczenia zaoferowanego przez gminę Wieluń. Starostwo wybrało ofertę gmin Pątnów i Biała. Tym samym dwa biura bezpłatnej pomocy prawnej będą się mieścić w Ośrodku Zdrowia w Pątnowie oraz Gminnym Centrum Informacji w Łyskorni. Lokal na trzecie przypadające na powiat wieluński biuro starostwo znalazło w swoich zasobach. Padło na Międzyszkolną Bursę przy ulicy Traugutta 12.

W Pajęcznie z darmowych porad prawnych będzie można skorzystać w budynku starostwa przy ul. Kościuszki 76. Na siedzibę drugiego punktu wybrano Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Działoszynie przy ulicy Grota-Roweckiego 2.

Nieszablonowo podeszli do tematu w wieruszowskim starostwie. Tutaj też przypadają dwa punkty na cały powiat, ale władze chcą, żeby pomoc prawna była świadczona we wszystkich siedmiu gminach. Zamiast więc trzymać się sztywno dwóch miejscowości, przygotowano harmonogram, według którego porady będą udzielane po jednym dniu (przez cztery godziny) w stolicy każdej z gmin. Przykładowo w poniedziałki z pomocy prawnika będzie można skorzystać w Galewicach, we wtorki w Sokolnikach, etc. Wyjątek stanowi Wieruszów, gdzie usługi będą świadczone przez cztery dni w tygodniu w budynku przy ulicy Waryńskiego 15.

Prowadzenie jednego punktu pomocy prawnej powiat powinien powierzyć organizacji pozarządowej. Nasze starostwa ogłosiły konkursy. Okazało się, że w Wieluniu nie wpłynęła ani jedna oferta. Zaskoczenia nie kryje Waldemar Kluska, szef Stowarzyszenia „Tacy Sami”, który o konkursie dowiedział się już po fakcie. Dziwi się też, że biuro musi działać w lokalu należącym do gminy lub powiatu.

- Chętnie podjęlibyśmy się świadczenia takich usług, tym bardziej że mamy wolny lokal w ośrodku przy Traugutta. O konkursie nic jednak nie wiedzieliśmy, a na dodatek okazuje się, że musielibyśmy działać na garnuszku samorządu. Jeśli organizacja taka jak nasza ma własne pomieszczenie i chce go użyczyć bezpłatnie, to nie może. Czy to nie jest chore? - komentuje Kluska.

Spośród trzech punktów pomocy prawnej w powiecie wieluńskim organizacja pożytku publicznego miała wziąć ten w Łyskorni. W sytuacji niepowodzenia konkursu, nad wszystkimi pieczę będzie sprawować starostwo powiatowe.

Ustawa zakłada, że darmową pomoc prawną (na etapie przedsądowym) otrzymają:

· osoby poniżej 26. roku życia,

· beneficjenci świadczeń z pomocy społecznej,

· osoby, które ukończyły 65 lat

· posiadacze Karty Dużej Rodziny,

· kombatanci i weterani

· zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.

Uprawnieni będą mogli uzyskać informacje w zakresie przepisów prawa:

· pracy,

· cywilnego,

· karnego,

· administracyjnego,

· ubezpieczeń społecznych,

· rodzinnego,

· podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Będzie też można zasięgnąć porady dotyczącej przygotowań do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Pomoc nie będzie natomiast obejmowała spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego i prowadzenia firmy.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wieruszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto