18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trądzik zaskórnikowy - jak leczyć?

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Na tle innych niedoskonałości cery, zaskórniki wydają się błahym problemem. Trądzik zaskórnikowy może jednak dać się mocno we znaki, zwłaszcza gdy jest nieleczony. Czy wiesz, jak zwalczać tę odmianę trądziku?

Trądzik zaskórnikowy to choroba skóry, która jest prawdziwą zmorą wśród nastolatków, choć może pojawić się również u osób dorosłych, podatnych na zmiany trądzikowe. Jak walczyć z nieestetycznymi zmianami skóry, by odzyskać gładką i pozbawioną niedoskonałości cerę?

Skuteczne leczenie trądziku zaskórnikowego

Jak wyjaśnia lekarz Bartosz Pawlikowski, dermatolog, „trądzik zaskórnikowy objawia się obecnością białych drobnych podskórnych grudek i czarnych wągrów na skórze twarzy, dekoltu lub pleców. Jego nasilenie zależy od kilku czynników. Wśród najważniejszych wymienia się przyczyny genetyczne, warunkujące aktywność, objętość i ilość gruczołów łojowych w okolicach predysponowanych. W zależności od nasilenia zmian istnieje kilka metod leczenia tego typu trądziku. Wstępnie w leczeniu można wykorzystać metody kosmetyczne. Dobrze sprawdzają się peelingi, np. glikolowy, azelainowy czy migdałowy w połączeniu z mikrodermabrazją. Dzięki takiemu połączeniu uzyskujemy okresowe oczyszczenie ujść gruczołów łojowych oraz zahamowanie procesu zapalnego”.

Gdy leczenie kosmetyczne zawodzi...

Peelingi mogą poprawić wygląd skóry, ale nie zawsze przynoszą pożądany efekt. „W przypadku małej skuteczności metod kosmetycznych należy rozważyć leczenie farmakologiczne i agresywną pielęgnację miejscową” ‒ tłumaczy dermatolog. „W standardach farmakoterapii stosuje się cynk w wysokim stężeniu oraz antybiotyki i retinoidy w terapii doustnej. Farmakoterapię doustną łączymy często z preparatami miejscowymi z kwasem azelainowym lub tlenkiem benzoilu”.

Jak pielęgnować cerę dotkniętą trądzikiem zaskórnikowym?

Staranna pielęgnacja to podstawa, gdy zależy nam na idealnie gładkiej, zdrowo wyglądającej cerze. Prawidłowo dobrane zabiegi i dobre nawyki przyczyniają się bowiem do poprawy dotlenienia i ukrwienia skóry twarzy, właściwego złuszczania naskórka i odzyskania odpowiedniego pH skóry.

Od czego zacząć starania o pozbawioną niedoskonałości cerę?
• Dwa razy dziennie myj twarz łagodnym płynem o właściwościach bakteriobójczych.
• Nie stosuj preparatów zawierających alkohol, które nadmiernie wysuszają skórę, naruszając jej naturalną barierę ochronną.
• W ciągu dnia, gdy zauważysz warstwę sebum na skórze twarzy, przemyj ją delikatnym tonikiem bezalkoholowym, który odświeży cerę i usunie nadmiar łoju.
• Nigdy nie wyciskaj zaskórników, by nie doprowadzić do powstania blizn.
• Jeśli masz tendencję do dotykania skóry twarzy w ciągu dnia, postaraj się zwalczyć ten nawyk. Każde, nawet szybkie muśnięcie skóry powoduje przeniesienie na twarz bakterii, które mogą pogorszyć stan skóry.
• Często zmieniaj ręcznik, którym wycierasz twarz po umyciu.
• Raz w tygodniu rób maseczkę oczyszczającą lub peeling enzymatyczny w celu złuszczenia martwego naskórka.
• Zrezygnuj z opalania – efekt wysuszenia nadmiernie tłustej cery jest chwilowy, a po zakończeniu ekspozycji na promienie słoneczne gruczoły łojowe wydzielają jeszcze więcej sebum. W rezultacie problemy z cerą nasilają się.
• Pamiętaj o nawilżaniu skóry – obecność zmian trądzikowych nie oznacza, że skóra nie potrzebuje odpowiedniego nawodnienia.
• Prowadź zdrowy tryb życia – umiejętne radzenie sobie ze stresem, efektywny sen, aktywność fizyczna i zdrowa dieta sprzyjają redukcji objawów trądziku.

„Leczenie odmiany zaskórnikowej trądziku nastręcza często dużo problemów” ‒ przyznaje lekarz Bartosz Pawlikowski. „W przypadkach opornych z tendencją do bliznowacenia właściwe leczenie pozwala jednak na całkowite pozbycie się problemu nawet na całe życie”. Właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednio wczesne skonsultowanie się z dermatologiem i wdrożenie leczenia – nie czekajmy, aż problemy z cerą wymkną się spod kontroli.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto