100-lecie Powstania Wielkopolskiego na ziemiach jarocińskich [ZDJĘCIA]

Marcin Szyndrowski
Dziś w stolicy Wielkopolski obchodzone są centralne uroczystości związane z 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Udział w obchodach zapowiedzieli prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. W ceremoniale uczczenia największego zrywu niepodległościowego zakończonego zwycięstwem Polaków bierze udział delegacja Gminy Jarocin z burmistrzem Adamem Pawlickim na czele.

Na powstańczej mapie, Jarocin odegrał znaczącą rolę. To tutaj wszystko się zaczęło... Pięknie pisze o tym Stanisław Karolczak w książce z 1935 roku, której wydanie właśnie wznowiło Muzeum Regionalne w Jarocinie. „Miasto Jarocin było pierwszym wielkopolskim miastem, które zbrojnie zrzuciło jarzmo niewoli.
W nocy z dnia 8 na 9 listopada żołnierze w koszarach wywołali bunt. Sprzeciwili się rozkazowi nakazującemu wyruszenie jednej kompanii na front. Do wywołania buntu podmówili ich Polacy z sierż. Kirchnerem na czele.
Sierżant Kirchner objął komendę nad oddziałem 50 żołnierzy i natychmiast przystąpił do akcji”(…). Dalej czytamy: „Było to dnia 9 listopada 1918 roku. W dniu, kiedy Poznań i Warszawa jeszcze nie były wolne, Jarocin już słuchał polskich piosnek narodowych - napawał się widokiem polskich barw narodowych. Zaiste, miasto i powiat Jarocin zdobyły palmę pierwszeństwa!".

Dopiero później 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Jego pierwszy dowódca, gen. Stanisław Taczak także związany jest z Ziemią Jarocińską, urodził się w położonym nieopodal Jarocina - Mieszkowie.

Jednym z punktów centralnych obchodów rocznicy wybuchu powstania było złożenie kwiatów na mogile generała na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu. W uroczystości uczestniczyli burmistrz Jarocina – Adam Pawlicki i radny Rady Miejskiej w Jarocinie, Mariusz Kaźmierczak.

W Mieszkowie też złożono oficjalnie kwiaty.

Dopłaty do cen energii

Wideo

Dodaj ogłoszenie