Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy gminom udało się sprzedać rządowy węgiel? Jak sytuacja wygląda w Kaliszu?

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Pixabay
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski apeluje o zmiany przepisów dotyczących preferencyjnej sprzedaży węgla przez samorządy. Nie wszystkie gminy sprzedały zamówione paliwo i mają teraz problem. Sprawdziliśmy, jak ta sytuacja wygląda w Kaliszu.

Jesienią 2022 roku została przyjęta Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych zapewniła rozwiązania pozwalające na zakup i dystrybucję węgla przez samorządy lokalne, lub inne podmioty gwarantujące preferencyjną dystrybucję surowca. Dostarczycielami paliwa były określone odpowiednim rozporządzeniem spółki państwowe, których obowiązkiem była sprzedaż surowców na podstawie zamówienia wynikającego z lokalnych potrzeb. Jak się okazuje, część samorządów dotychczas nie sprzedała całego zamówionego węgla i ma problem.

- Już pod koniec 2022 roku strona samorządowa sygnalizowała potrzebę przyjęcia odpowiednich rozwiązań, które pozwoliłyby zagospodarować węgiel, który pozostałby w samorządowych zasobach po ustawowym okresie jego preferencyjnego dystrybuowania. Ministerstwo Aktywów Państwowych już wówczas stwierdzało jednoznacznie, że do rozwiązania tego problemu, niezbędna będzie nowelizacja Ustawy – podkreśla Jacek Gursz, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski.

CZYTAJ TAKŻE:

Samorządy apelują więc, aby mogły sprzedać nadwyżkę węgla i w ten sposób uniknęłyby kosztów jego składowania, dozoru i ubezpieczenia w okresie do rozpoczęcia kolejnego sezony grzewczego. Pojawiają się też pomysły na konkretne zagospodarowanie niezakupionego przez mieszkańców węgla.

- Ważne byłoby umożliwienie sprzedania surowca składowi węgla, z którym jest podpisana umowa na wydawanie go mieszkańcom. To szybkie i proste rozwiązanie problem u z nadwyżką, gdyż węgiel jest już na tym składzie i unika się dodatkowych kosztów na jego załadunek i przewiezienie do ostatecznego kupca. Oczekiwana byłaby możliwość uzyskania na własność przez samorządy niesprzedanego węgla z przeznaczeniem na zaspokojenie potrzeb Komunalnych np. na ogrzewanie świetlic wiejskich i jednostek podległych, np. szkół. Samorządy lokalne chciałyby również mieć możliwość przekazywania tego surowca jako pomoc w naturze przyznawaną przez Ośrodki Pomocy Społecznej – dodaje Jacek Gursz.

Jak poinformował nas Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kalisza, samorząd w ramach preferencyjnego zakupu, nabył od Węglokoks S.A. 2895 tony węgla kamiennego.

- W składach znajduje się ok. 300 ton węgla. Sprzedaż trwa, dlatego dane dotyczące stanu węgla w składach dynamicznie się zmieniają. Do rozpatrzenia jest około 700 wniosków o zakup preferencyjny węgla. Miasto Kalisz nie przewiduje pozostawienia nadwyżki węgla. Propozycje Ministerstwa Klimatu i Środowiska mówią o sprzedaży nadwyżek węgla jednostkom własnym – informuje kaliski ratusz.

ZOBACZ TAKŻE:

Sztuka Łączy w Kaliszu. Niecodzienny projekt uczniów kaliskiego Kopernika

Sztuka Łączy w Kaliszu. Niecodzienny projekt uczniów kaliski...

Dzień Patrona w kaliskim „Koperniku”. Był koncert na WPiA, k...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy gminom udało się sprzedać rządowy węgiel? Jak sytuacja wygląda w Kaliszu? - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na jarocin.naszemiasto.pl Nasze Miasto