Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy zima będzie mroźna? Synoptycy IMGW przygotowali długoterminową prognozę pogody

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy opracował długoterminową prognozę pogody na najbliższe, zimowe miesiące. Jaka będzie zima? Czy będą mrozy i spadnie śnieg? A może czeka nas jesienna plucha?

Grudzień, styczeń i luty w całym kraju na ogół ze średnią miesięczną temperaturą powyżej normy wieloletniej. Opady przeważnie w normie. Bardziej mokro na północnym wschodzie.

Grudzień 2020

W całym kraju średnia miesięczna temperatura „powyżej normy”. Miesięczna suma opadów na ogół w „normie”. Na północnym wschodzie suma opadów „powyżej normy”, na południowo wschodnich krańcach „poniżej normy” (rys. 1).

Styczeń 2021

W całej Polsce średnia miesięczna temperatura „powyżej normy”. W centrum i na północy miesięczna suma opadów „powyżej normy”. Na południu i przy zachodniej granicy suma opadów „w normie” (rys. 2).

Luty 2021

Na zachodzie kraju średnia miesięczna temperatura „w normie”, na wschodzie „powyżej normy”. Miesięczna suma opadów w całej Polsce przeważnie „w normie”. Na północnym wschodzie suma „powyżej normy” (rys. 3).

Szczegóły prognozy na grudzień 2020 r. według modelu IMGW-Reg i IMGW-Bayes

Grudzień 2020: Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza

Prognoza modelu IMGW-Reg wskazuje, że grudzień na terenie prawie całego kraju charakteryzować się będzie średnią miesięczną temperaturą „w normie”. Wyjątek stanowią Kujawy, gdzie prognozowana jest średnia temperatura „poniżej normy”.

Według modelu IMGW-Bayes na przeważającym obszarze Polski średnia miesięczna temperatura „powyżej normy”. Średnia temperatura „w normie” spodziewana jest na ogół w zachodniej Małopolsce, północno wschodniej Wielkopolsce, na Opolszczyźnie oraz w pasie od Mazur przez zachodnie Mazowsze po Ziemię Łódzką.

Grudzień 2020: Prognoza miesięcznej sumy opadów

Wyniki modelu IMGW-Reg zapowiadają, że grudzień na przeważającym obszarze Polski charakteryzować się będzie miesięczną sumą opadów „powyżej normy”. Suma opadów „w normie” i „poniżej normy” prognozowana jest jedynie w północno zachodnich i południowo wschodnich regionach kraju, tj. na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej i Podkarpaciu.

Zgodnie z modelem IMGW-Bayes w prawie całej Polsce grudniowa suma opadów „poniżej normy” i „w normie”. Suma opadów „poniżej normy” prognozowana jest przeważnie na południu, a „w normie” na ogół w centrum i na północy. Wyniki modelu IMGW-Bayes wskazują także na miesięczną sumę opadów „powyżej normy”, która może wystąpić głównie na Kujawach i Warmii (rys. 5, tab. 2).

Szczegóły prognozy na styczeń 2021 r. według modelu IMGW-Reg i IMGW-Bayes

Styczeń 2021: Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza

Według obydwu modeli prognostycznych wykorzystywanych w IMGW-PIB (IMGW-Reg i IMGW-Bayes) styczeń na terenie całego kraju charakteryzować się będzie średnią miesięczną temperaturą „powyżej normy” (rys. 6, tab. 3).

Styczeń 2021: Prognoza miesięcznej sumy opadów

Wyniki modelu IMGW-Reg prognozują zróżnicowaną miesięczną sumę opadów w całym kraju. Suma opadów „poniżej normy” przewidywana jest przeważnie na południu, tj. na Śląsku, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Kielecczyźnie i w Małopolsce. Miesiąc z sumą opadów „powyżej normy” zapowiadany jest na ogół w centrum kraju: na Mazowszu, Ziemi Łódzkiej, Kujawach, Warmii i Mazurach. W północno zachodniej i wschodniej Polsce (na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce oraz w pasie od Suwalszczyzny przez Lubelszczyznę po Podkarpacie) miesięczna suma opadów powinna mieścić się „w normie”.

Według modelu IMGW-Bayes na przeważającym obszarze kraju styczniowa suma opadów „powyżej normy”. Suma opadów „w normie” spodziewana jest na ogół na Śląsku, Pomorzu Zachodnim, Suwalszczyźnie, Mazurach oraz w południowej części Dolnego Śląska. Styczeń z sumą opadów „poniżej normy” prognozowany jest przeważnie na Podkarpaciu, Kielecczyźnie, zachodnim Mazowszu oraz miejscami w północnej Polsce.

Szczegóły prognozy na luty 2021 r. według modelu IMGW-Reg i IMGW-Bayes

Luty 2021: Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza

Prognoza modelu IMGW-Reg wskazuje, że luty na terenie całego kraju charakteryzować się będzie średnią temperaturą „w normie”. Według modelu IMGW-Bayes średnia miesięczna temperatura „w normie” wystąpić może tylko w południowych i zachodnich regionach Polski, tj. na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i w zachodniej Małopolsce. W pozostałych regionach kraju (w centrum, na wschodzie i północy) przewidywana jest z wysokim prawdopodobieństwem średnia temperatura „powyżej normy”.

Luty 2021: Prognoza miesięcznej sumy opadów

Według obydwu modeli prognostycznych wykorzystywanych w IMGW-PIB (IMGW-Reg i IMGW-Bayes) luty na terenie całego kraju charakteryzować się będzie zróżnicowaną miesięczną sumą opadów. Suma opadów „powyżej normy” prognozowana jest według modelu IMGW-Reg na Mazowszu, Dolnym Śląsku, Podkarpaciu oraz w Wielkopolsce, a według modelu IMGW-Bayes głównie na Pomorzu, w Małopolsce, zachodniej części Podkarpacia, w pasie od południowej część Wielkopolski przez północną część Mazowsza po Warmie oraz od Suwalszczyzny przez Podlasie po północną część Lubelszczyzny.

Luty z sumą opadów „poniżej normy” przewidywany jest zgodnie z modelem IMGW-Reg w Małopolsce, na Ziemi Łódzkiej, Lubelszczyźnie, Warmii i Mazurach oraz w północnej części Ziemi Lubuskiej, a z zgodnie z modelem IMGW-Bayes na Mazurach, w pasie od Ziemi Łódzkiej przez południową część Mazowsza po Lubelszczyznę oraz miejscami na zachodnich i południowych krańcach Polski.

Miesięczna suma opadów „w normie” według modelu IMGW-Reg spodziewana jest na Śląsku, Opolszczyźnie, Kielecczyźnie, Pomorzu, Kujawach, Suwalszczyźnie, Podlasia oraz w południowej części Ziemi Lubuskiej, a według modelu IMGW-Bayes przeważnie na Opolszczyźnie, Kujawach, w południowej części Ziemi Lubuskiej, północnej części Wielkopolski oraz miejscami na Śląsku, Pomorzu i Warmii.

ZOBACZ TAKŻE:

Zima 2010 w Kaliszu

Zima 2010 w Kaliszu. Siarczyste mrozy i wielkie opady śniegu...

Park miejski w Kaliszu. Zobacz jak imponująco wygląda jesienią z lotu ptaka

Park miejski w Kaliszu. Zobacz jak imponująco wygląda jesien...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy zima będzie mroźna? Synoptycy IMGW przygotowali długoterminową prognozę pogody - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na jarocin.naszemiasto.pl Nasze Miasto