Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki Gminne w Gołuchowie z tradycyjnym obrzędem, Festiwalem Smaków i koncertem Eleni

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Za nami dożynki w kolejnej gminie powiatu pleszewskiego. W niedzielę, 27 sierpnia 2023 roku, za tegoroczne zbiory dziękowali rolnicy i mieszkańcy Gołuchowa oraz okolic
Za nami dożynki w kolejnej gminie powiatu pleszewskiego. W niedzielę, 27 sierpnia 2023 roku, za tegoroczne zbiory dziękowali rolnicy i mieszkańcy Gołuchowa oraz okolic Damian Cieślak
Na terenie Ośrodka Kultury Leśnej rolnicy i mieszkańcy gminy Gołuchów świętowali zakończenie żniw. Co działo się w Grodzie Żubra podczas tradycyjnych dożynek?

Dożynki Gminne w Gołuchowie

Za nami dożynki w kolejnej gminie powiatu pleszewskiego. W niedzielę, 27 sierpnia 2023 roku, za tegoroczne zbiory dziękowali rolnicy i mieszkańcy Gołuchowa oraz okolic. Muzyczną gwiazdą imprezy była Eleni. Artystka na polanie przy Oficynie zaśpiewała swoje największe przeboje. Publiczność mogła usłyszeć m.in. takie utwory, jak: „Miłość jak wino” czy „Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca”.

Święto plonów rozpoczęła jednak msza święta odprawiona w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Z świątyni korowód przeszedł na teren Ośrodka Kultury Leśnej. Tutaj tradycyjny obrzęd zaprezentował Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko”.

Dalsza część tekstu pod wideo
Dożynki Gminne w Gołuchowie - zobacz materiał wideo

od 16 lat

Przypomnijmy, że grupa powstała w 1971 roku z inicjatywy Seweryny Grabowskiej. Wtedy do istniejącego od 1969 roku zespołu tanecznego dołączyła kapela i chór żeński. Od podstaw opracowano tańce regionalne oraz tradycyjnie pieśni i przyśpiewki. Wówczas zespół liczył 31 osób, a patronat nad nim przejęło Państwowe Gospodarstwo Rolne w Tursku - Kombinat Taczanów. W ciągu 50 lat „Turskiem" kierowali: Seweryna Grabowska, Jan Sobczak i Jerzy Kraszkiewicz. W tym czasie przez zespół „przewinęło się” ponad 300 osób.

Obecnie tworzy go: grupa taneczna, grupa dziecięco-młodzieżowa – tzw. „Małe Tursko” oraz kapela. Kierownikiem zespołu oraz kapeli jest Robert Jankowski. O stronę taneczną od kilku lat dba choreograf Piotr Kulka, który jest następcą m.in. Wacława Wojciechowskiego czy Zbigniewa Cerekwickiego. Podstawę repertuaru stanowią tańce z okolicy Turska - m.in. brzuchaty, ceglorz, foreje, idź sobie, kulawy, pastereczka, wiwat turski; tańce z innych subregionów Wielkopolski - m.in. do beczki, dupnik, poniewierany, siarczysta, wisielok; tańce narodowe - kujawiak, oberek, krakowiak. Ponadto „Małe Tursko" prezentuje kaliskie zabawy dziecięce.

Opiekę nad „Turskiem" sprawuje gmina Gołuchów. Od 2011 roku zespół działa w strukturach miejscowej biblioteki publicznej.

„Plon, niesiemy plon”

Gospodarzami tegorocznych dożynek byli mieszkańcy sołectw: Gołuchów i Przekupów. To właśnie z tych miejscowości wywodzili się starostowie i ich asystenci.

Starostą był Tomasz Nawrocki, 49-letni mieszkaniec Gołuchowa, który wspólnie z żoną Joanną prowadzi 25-hektarowe gospodarstwo rolne, specjalizujące się w produkcji roślinnej. Wiodące uprawy to ziemniaki, cebula, pszenica i kukurydza. Małżeństwo dba o ciągły rozwój i warunki pracy, modernizuje gospodarstwo, inwestuje w nowoczesny park maszynowy. Pan Tomasz interesuje się piłką nożną oraz nowinkami rolniczymi z zakresu maszyn i upraw. W wolnej chwili czyta prasę o tematyce rolniczej.

W Gołuchowie mieszka również starościna dożynek, 46-letnia Beata Zacharczuk, mama dwójki dorosłych dzieci oraz babcia rocznej Mai. Kobieta wspólnie z mężem zajmuje się 11-hektarowym gospodarstwem, specjalizującym się w produkcji roślinnej. Wiodące uprawy to kukurydza, rzepak i zboża. Pani Beata jest również aktywną członkinią koła gospodyń wiejskich. W czasie wolnym oddaje się pracy w swoim ogrodzie oraz rodzinnym podróżom.

Jej asystentką była Karolina Spaleniak. 42-letnia mieszkanka Gołuchowa jest mamą dwójki dzieci. Wraz z mężem Januszem prowadzą 12-hektarowe gospodarstwo. Uprawiają zboża i kukurydzę. Specjalizują się w hodowli trzody chlewnej. Kobieta wolne chwile spędza z rodziną, m.in. podczas wycieczek rowerowych.

Przekupów to miejscowość, w której mieszka 47-letni Arkadiusz Walerowicz, czyli asystent starosty. Mężczyzna prowadzi 12-hektarowe gospodarstwo rolne. Uprawia zboża i kukurydzę. Specjalizuje się również w hodowli bydła opasowego. Jest ojcem samotnie wychowującym czwórkę dzieci. Czas wolny spędza aktywnie właśnie ze swoimi pociechami. Szczególnie lubi wycieczki rowerowe i wspólne wyjazdy.

Dożynkowe symbole, czyli chleb i wieniec zostały przekazane przedstawicielom władz: wójtowi Markowi Zdunkowi oraz przewodniczącemu Rady Gminy Gołuchów Tomaszowi Pawlakowi. Kolejny punkt obrzędu stanowiło krojenie chleba i częstowanie nim przybyłych na święto plonów mieszkańców.

„Dania PRL” zrobiły furorę

Dożynkowym gościom bardzo smakowały dania cieszące się szczególną popularnością w PRL-u (dekoracja stoisk również nawiązywała do tamtego okresu). Potrawy przygotowało sześć zespołów z pięciu gmin w ramach w ramach XII edycji Festiwalu Smaków, organizowanej tradycyjnie przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Wspólnie dla Przyszłości”. Panie z KGW Jedlec, KGW Chocz, KGW Grab, KGW Kolonia Obory, Środowiskowego Domu Samopomocy w Pleszewie i Koła nr 4 Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Choczu przygotowały m.in. bigos, blok czekoladowy, chleb ze smalcem, faworki, klopsiki w occie, kompot ze śliwek, nalewkę z porzeczki, placek drożdżowy, polewkę, pyry z gzikiem, szare kluski, śledzik, zimne nóżki czy zupę szczawiową. Każda drużyna otrzymała dyplom i voucher wartości 700 zł. Upominki wręczał wójt Marek Zdunek oraz reprezentujące LGD: Ewelina Fajka, Emilia Kaczmarek i Natalia Półrolniczak.

Na najmłodszych czekały dmuchańce, animacje i zabawy. Goście mogli spróbować również pysznej grochówki. Dożynki gminy Gołuchów zwieńczyła zabawa taneczna.

- Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację dożynek. Połączyliście swoja wysiłki, aby jak najpiękniej przygotować tę uroczystość. Sprawność organizacyjna robi wrażenie

- podkreślał Marek Zdunek, który opowiadał o inwestycjach zrealizowanych w ostatnim czasie i planach na przyszłość.

W rolę prowadzących wcielili się: Izabela Sołtysiak i Bogumił Jędrzejak.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Gmina Chocz świętowała dożynki. W sobotę, 26 sierpnia 2023 roku, mieszkańcy i rolnicy podziękowali za tegoroczny zbiory

Dożynki Gminno-Parafialne w Choczu. Świętowali na ludowo i sportowo

Kobieca i dwie męskie drużyny z OSP Kwileń, dwie ekipy z OSP Kuźnia-Piła i po jednej z OSP Józefów oraz OSP Niniew - to lista uczestników Miejsko-Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych w Choczu. Każdy zespół musiał sprawdzić swoje umiejętności w dwóch konkurencjach: sztafecie 7 x 50 m z przeszkodami i ćwiczeniu bojowym

Miejsko-Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze w Choczu. Kto najl...

Rodzinny rajd rowerowy stanowił finał „Akcji lato”. W sobotę, 26 sierpnia 2023 roku, 10-kilometrową trasę prowadzącą z Szymanowic do wsi Wierzchy na jednośladach pokonała około 60-osobowa grupa

Rodzinny rajd rowerowy na finał „Akcji lato” w gminie Gizałki

Powódź w Pleszewie w 1985 roku. Po trzech dniach ulewnych deszczów, Ner opuścił rury. Woda wdarła się do miasta

Powódź w Pleszewie w 1985 roku. Po trzech dniach ulewnych de...

Mroczna historia pięknej kaplicy w Taczanowie Drugim. Jej wnętrze zachwyca, ale tuż obok wydarzyła się tragedia. Morderstwo w Taczanowie

Mroczna historia pięknej kaplicy. Jej wnętrze zachwyca, ale ...

Nowa kaplica w Domu Chłopaków w Broniszewicach już prawie gotowa. Poświęci ją sam Prymas Polski abp Wojciech Polak. To będzie wydarzenie!

Nowa kaplica w Domu Chłopaków w Broniszewicach już prawie go...

Sala wiejska w Rudzie Wieczyńskiej przejdzie gruntowaną modernizację. Gmina Gizałki pozyskała ponad 200 tys. zł dotacji z Urzędu Marszałkowskiego

Sala wiejska w Rudzie Wieczyńskiej przejdzie gruntowną moder...

Motopompa trafiła do jednostki OSP Gizałki

Przekazanie sprzętu strażackiego w Gizałkach. Nowe motopompy...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto