Duża szansa dla osób w spektrum autyzmu – w Jarocinie uruchomiono mieszkanie wspomagane!

Materiał informacyjny WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE

To ważne wydarzenie dla wielkopolskiej pomocy społecznej: w Jarocinie otwarto mieszkanie wspomagane dla rehabilitacji i wsparcia osób z niepełnosprawnościami: pod okiem trenerów będą uczyć się sprawnie i samodzielnie funkcjonować w środowisku lokalnym. Co więcej: to drugie takie mieszkanie, a w przyszłym roku w Wielkopolsce mają być otwarte dwa kolejne. Nastrój jaki panował 20 listopada w budynku Środowiskowego Domu Samopomocy w Jarocinie można określić jako pełen radosnego oczekiwania. Nic dziwnego – otwierano mieszkanie treningowe dla osób w spektrum autyzmu i one właśnie, tak jak ich rodzice i opiekunowie, z zainteresowaniem obejrzały pokoje i zaakceptowały je. I jako przyszli mieszkańcy podziwiali je z gośćmi.

- Chcemy, aby osoby w spektrum autyzmu czuły się tu jak w domu rodzinnym i by ich potrzeby były w pełni zaspokojone – mówiła Paulina Stochniałek, Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego, witając przybyłych gości.

Podkreśliła też, jak ważną rolę odgrywa mieszkanie wspomagane przy nabywaniu umiejętności pozwalających funkcjonować w społeczeństwie. Uruchomienie mieszkania wspomaganego, czyli lokalu treningowego dla osób niesamodzielnych – w tym przypadku będących w spektrum autyzmu, było możliwe dzięki środkom przekazanym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, który 3 sierpnia 2023 r. roku udzielił Gminie Jarocin dotację celową w wysokości 270 tysięcy złotych. Te pieniądze miały konkretne przeznaczenie: zapewnić trwałość wypracowanych rozwiązań wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przyczynić się do rozwoju systemu mieszkań wspomaganych.

- Gmina Jarocin otrzymane środki przeznaczyła na połączenie dwóch lokali mieszkalnych przy ul. Zacisznej 6, lokali o łącznej powierzchni prawie 100 m kw., a w tym przystosowanie i adaptację mieszkania wspomaganego dla osób ze spektrum autyzmu oraz na dofinansowanie wydatków bieżących związanych z prowadzeniem i funkcjonowaniem mieszkania w pierwszych dwóch miesiącach od uruchomienia mieszkania – informuje Grzegorz Grygiel, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu.

Jarocińskie mieszkanie wspomagane zostało zaprojektowane i wyposażone w sposób optymalny – udało się tego dokonać, dzięki doświadczeniom uzyskanym w trakcie funkcjonowania pierwszego takiego obiektu, utworzonego w Koninie w 2020 roku, w ramach projektu pn. „Azymut – Samodzielność”.

- Wypracowane wówczas modelowe rozwiązania, uwzględniające specyficzne potrzeby i możliwości osób w spektrum autyzmu, okazały się bezcenną bazą wiedzy dla mieszkania treningowego w Jarocinie – podkreśla Igor Armon, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Jarocinie. - Jarociński samorząd nie tylko rozumie konieczność zbudowania kolejnego kilometra drogi, czy ustawienia latarni ulicznej, ale też widzi potrzeby ludzi, którym trzeba szczególnie pomóc – dodaje Grzegorz Grygiel. A w przyszłym roku, po konińskim i jarocińskim, będziemy otwierać kolejne takie mieszkania wspomagane.

- Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu koordynował i nadzorował wszystkie działania związane z adaptacją i przystosowaniem lokali oraz wyposażeniem mieszkania wspomaganego, ponadto zapewnił cykl 80 godzin szkoleń na trenerów samodzielności. - W budżecie województwa mamy na przyszły rok przeznaczone środki na dwa mieszkania, a docelowo chcielibyśmy w zależności od możliwości powiatów i gmin, by było ich jak najwięcej, by można było ich mieszkańcom skutecznie pomagać i edukować praktycznie w zakresie codziennego życia – informuje Paulina Stochniałek.

Zajrzyjmy zatem do mieszkania przy ul. Zacisznej 6. Są tu trzy jednoosobowe pokoje, funkcjonalnie i estetycznie umeblowane: w każdym z nich jest łóżko, stolik, krzesło, szafki. Na szafkach niewielkie karteczki z podpisami i rysunkami wskazują, gdzie można składać kurtki, gdzie koszule, spodnie, ręczniki, czy gry planszowe. Do tego w mieszkaniu zaprojektowano aneks kuchenny z częścią wspólną, pokój dla trenerów samodzielności, wraz z pomieszczeniem gospodarczym, dwie łazienki i korytarz.

Jest pralka, telewizor, miejsce na środki czystości, a przy drzwiach znajdziemy nie tylko gaśnicę, ale też podpowiedź, o czym warto pamiętać wychodząc z mieszkania. Do tego przy wejściu, na białej tablicy zaopatrzonej w markery, a przeznaczonej do swobodnego umieszczania dobrych rad i wskazówek trenerzy napisali odręcznie takie słowa: „witamy serdecznie u nas: samodzielność, przyjaźń, dobre miejsce, szansa dla każdego - to nasz cel…”

- Pokoje są piękne, ze stonowaną kolorystyką domową – nie białe, sterylne, ale spokojne, budzące podświadomie zaufanie – mówi Paulina Stochniałek. - Wszystko jest podpisane, zarówno literami, jak i obrazkowo. Te mieszkania będą cały czas żyły, bo to jest baza, która będzie się dostosowywać do różnych konkretnych potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Pojawią się tam też tablice ze schematami działania w zależności, co komu będzie potrzebne: chodzi o to, by człowiek, który będzie tu przychodził na kilkudniowy trening, rzeczywiście miał możliwość wypracowania pewnych nawyków i potem stosowania ich u siebie w domu. W efekcie będzie miał poczucie sprawstwa, że jest potrzebny i że panuje nad swoim zachowaniem w otoczeniu. Z drugiej strony takie mieszkanie i życie w nim będą ogromnym wsparciem dla rodziców i opiekunów, gdy mieszkańcy nauczą się funkcjonować nieco bardziej samodzielnie.

Początkowo osoby w spektrum autyzmu będą tu przebywać od czwartku do niedzieli, wraz z nimi pracować będą wyszkoleni, dyżurujący stale trenerzy. Z czasem treningi będą wydłużane o kolejne dni.

Alicja Ostojska, z Ośrodka Wsparcia Środowiskowego Domu Samopomocy informuje, że zespół tworzy trzynastu trenerów; osoby w spektrum autyzmu znajdą w nich nie tylko nauczycieli, ale i przyjaciół, pomagających wejść dalej w dorosłe życie. Wszakże niektórzy z przyszłych mieszkańców jeszcze do tej pory nie spali poza domem bez rodziców... Warto dodać, że celem uruchomienia mieszkania treningowego jest nie tylko uzyskanie skutecznego narzędzia dla zwiększania poziomu samodzielności wśród dorosłych osób z autyzmem, ale także wspieranie rodziców w procesie usamodzielniania się dorosłych dzieci i w codziennym życiu z nimi, a ponadto – co jest również bardzo ważne - poszerzenie wiedzy społeczeństwa na temat funkcjonowania i możliwości osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Strategia Polityki Społecznej Województwa Wielkopolskiego do roku 2030 zakłada rozwój systemu mieszkań ze wsparciem, dostosowanych do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością. Co więcej – jest to przedsięwzięcie strategiczne do Wielkopolskiego Programu Wspierania Osób z Ograniczoną Sprawnością na lata 2021-2025.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Duża szansa dla osób w spektrum autyzmu – w Jarocinie uruchomiono mieszkanie wspomagane! - Głos Wielkopolski

Wróć na jarocin.naszemiasto.pl Nasze Miasto