18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

JAROCIN - Powstanie Spichlerz Polskiego Rocka

Marcin Kostaszuk
Na przerobienie dawnego spichlerza na rockowe muzeum przeznaczono 1,5 miliona złotych
Na przerobienie dawnego spichlerza na rockowe muzeum przeznaczono 1,5 miliona złotych UMIG Jarocin
Widoczny na zdjęciu budynek na żywo wywołuje jeszcze bardziej przygnębiające wrażenie: w należącym niegdyś do rodu Radolińskich dawnym spichlerzu można dziś kupić meble, bądź ruszyć na poszukiwania używanej odzieży na zimowe chłody. Do czasu: za dwa lata posesja stojąca tuż przy przecinającej Jarocin krajowej "jedenastce", już jako Spichlerz Polskiego Rocka stanie się muzealną mekką fanów legendarnego festiwalu.

A to tylko jeden z 24 pomysłów na kulturalne uatrakcyjnienie Wielkopolski, na które przeznaczono wczoraj aż 12,5 miliona złotych z Unii Europejskiej.

Na rozstrzygnięcie konkursu ukrytego pod urzędowym kryptonimem "Działanie 6.2" czekali z zapartym tchem samorządowcy oraz szefowie instytucji kulturalnych i stowarzyszeń z całej Wielkopolski. Wczoraj okazało się, że wszystkie zakwalifikowane formalnie projekty dostaną pełne dofinansowanie.

- Dostaniemy ponad 1,5 miliona złotych, czyli na ponad połowę inwestycji w muzeum. Za dwa lata festiwal w Jarocinie będzie dzięki niemu trwał 365 dni w roku - cieszy się wiceburmistrz Jarocina Robert Kaźmierczak, jeden z pomysłodawców Spichlerza Polskiego Rocka. - Pieniądze nie będą przeznaczone na remont, ale na sfinansowanie ekspozycji: przygotowanie stanowisk multimedialnych, filmy, nagrania, a także ich cyfrowe oczyszczenie - wylicza Kaźmierczak, któremu marzy się supernowoczesne muzeum dla fanów Dżemu, Kultu czy Dezertera.

Jarocin to największy beneficjent konkursu. Ponad milion dostała jeszcze tylko Gmina Miejska Turek - na skuteczne wypromowanie mało znanej jeszcze atrakcji tego miasta, którą jest kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i kryjące się w jego wnętrzu witraże i inne dekoracyjne dzieła autorstwa Józefa Mehoffera, wybitnego malarza przełomu wieków XIX i XX, profesora uczelni krakowskich, wiedeńskich i paryskich.

Takich godnych rozpropagowania skarbów szukały u siebie także inne ośrodki. Nowy Tomyśl może z rozmachem (700 tys. zł) planować Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa, a Murowana Goślina (250 tys. zł) widowisko historyczne o swych dziejach. Rawicz będzie mógł inwestować ponad 550 tys. zł w promocję swego Starego Miasta i Plant Jana Pawła II, a turyści będą mogli ruszyć szlakiem sanktuariów północnej Wielkopolski, za zachętą lokalnej organizacji turystycznej, która otrzymała 170 tys. zł. Prawie pół miliona otrzyma miasto Kalisz na kontynuację projektu Kalisia 18,5. Nieco więcej rozgrywający się w kilkunastu miejscowościach festiwal Polska Akademia Gitary - na kampanię imprezy.

Takie przykłady sprawiają, że Wielkopolanie z mniejszych miast nie powinni czuć dyskomfortu w stosunku do stolicy regionu. Za unijne pieniądze w Poznaniu też jednak powstanie kilka projektów: prawie milion otrzyma Teatr Wielki na plenerową realizację "Turandota", zaś Filharmonia Poznańska ponad 800 tysięcy wyda na europejską trasę koncertową promującą wielkopolskich twórców. CK Zamek zainwestuje w multimedialny system ułatwiający zwiedzanie jego zakamarków także gościom z zagranicy. Miasto Poznań i Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa zyskają (578 i 385 tys.) na projekty utożsamiające stolicę Wielkopolski z polskim centrum design, czyli wzornictwa nie tylko przemysłowego.

Pieniądze z konkursu mają zostać wykorzystane do 2013 roku. Jest więc szansa, że za trzy lata Wielkopolska nie będzie się musiała chwalić tylko infrastrukturą dla piłkarzy, ale też dla ludzi o nieco wyższych potrzebach estetycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jarocin.naszemiasto.pl Nasze Miasto