Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jesteś ozdrowieńcem po przebyciu koronawirusa? Te badania warto wykonać!

redakcja
Po przechorowaniu koronawirusa dużo osób skarży się na problemy zdrowotne. Niektóre z nich jak np. zatory i zakrzepy mogą prowadzić nawet do śmierci. Jakie badania należy wykonać po przechorowaniu koronawirusa? Sprawdźcie!

WIĘCEJ SZCZEGÓŁOW >>> TUTAJ >
Po przechorowaniu koronawirusa dużo osób skarży się na problemy zdrowotne. Niektóre z nich jak np. zatory i zakrzepy mogą prowadzić nawet do śmierci. Jakie badania należy wykonać po przechorowaniu koronawirusa? Sprawdźcie! WIĘCEJ SZCZEGÓŁOW >>> TUTAJ >Archiwum Polska Press
Po przechorowaniu koronawirusa dużo osób skarży się na problemy zdrowotne. Niektóre z nich jak np. zatory i zakrzepy mogą prowadzić nawet do śmierci. Jakie badania należy wykonać po przechorowaniu koronawirusa? Sprawdźcie!

Zobacz wideo: Sprawdzamy, co w Polsce drożeje najszybciej:

Spis treści

Koronawirus. Jakie badania przeprowadzić po chorobie?

Jak wynika z danych codziennie aktualizowanych przez Ministerstwo Zdrowia, do tej pory na COVID-19 zachorowało 3,6 mln Polaków. Część szybko powróciła do zdrowia. Są jednak przypadki, że skutki choroby utrzymują się przez dłuższy czas.

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW POZNASZ >>> TUTAJ <<

Do najczęstszych, długoterminowych objawów zalicza się m.in.
zmęczenie,
duszności,
utratę węchu i smaku,
zaburzenia snu,
problemy z koncentracją oraz bóle głowy.

Aby sprawdzić kondycję organizmu oraz jakie ewentualne spustoszenia poczyniła choroba, warto przeprowadzić diagnostykę organizmu.

Poza podstawowymi badaniami – morfologią krwi, badaniem nerek oraz płuc, czy testem na obecność przeciwciał – warto poprosić lekarza o skierowanie na badanie poziomu d-dimerów.

D-dimery. Czym są?

D-dimery to białka, które wytrącają się podczas procesu krzepnięcia krwi, Ich duża ilość oznacza, że organizm próbuje zwalczyć skrzepy w naczyniach krwionośnych. Nieleczone skrzypy mogą prowadzić do udaru, zawału lub zakrzepicy. Z ich powodu każdego roku w Polsce umiera 30 tys. osób. Wbrew pozorom nie tylko tych w starszym wieku. Taka była przyczyna śmierci m.in. 27-letniej mistrzyni olimpijskiej, Kamili Skolimowskiej.

Wirus SARS-CoV-2 może uszkadzać śródbłonek naczyń, a to wywołuje tzw. kaskadę krzepnięcia. Dotyczy to zarówno dużych naczyń, jak i mikrokrążenia. Dlatego też objawy są zróżnicowane: od zatorowości płucnej, po zmęczenie czy mgłę mózgową –

D-dimery. Jak przebiega badanie?

Ilość D-dimerów oznacza się na podstawie pobranej próbki krwi. Nie ma, jak w przypadku innych badań, obowiązku pojawienia się w puncie pobrań na czczo. Test można przeprowadzić w dowolnym laboratorium diagnostycznym świadczącym takie usługi. Norma D-dimerów może być nieznacznie odmienna w różnych laboratoriach, najczęściej jednak za wartość odpowiadającą normie przyjmuje się stężenie D-dimerów mniejsze niż 500 µg/l. Ostatecznie to lekarz powinien ocenić uzyskane wyniki.

Cena badania waha się od 30 do 60 zł za próbkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jesteś ozdrowieńcem po przebyciu koronawirusa? Te badania warto wykonać! - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na jarocin.naszemiasto.pl Nasze Miasto