Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku odrestauruje osiem cennych fortepianów ze swojej kolekcji

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
W kolekcji Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku jest aż 90 fortepianów
W kolekcji Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku jest aż 90 fortepianów Andrzej Kurzyński
Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku otrzymało dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach rządowego programu „Wspieranie działań muzealnych” na realizację dwuletniego zadania na lata 2022-2023 pod nazwą „Konserwacja fortepianów z kolekcji Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku”.

Program „Wspieranie działań muzealnych” został stworzony jako wyraz dbałości o ochronę, zachowanie i popularyzację zasobów dziedzictwa kulturowego Rzeczpospolitej Polskiej, służąc zapewnieniu wysokich standardów konserwowania i zabezpieczania zbiorów, jak również atrakcyjnych form prezentowania dzieł sztuki oraz zjawisk i idei.

Celem zadania konserwatorskiego Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku jest konserwacja ośmiu fortepianów, stanowiących część kolekcji tych instrumentów z XIX i XX w. znajdującej się w zbiorach placówki. Kolekcja liczy obecnie 90 obiektów, spośród których 54 są eksponowane na stałej wystawie. Pozostałe czekają na udostępnienie. Kilka z nich wymaga pilnej interwencji konserwatorskiej.

Wytypowane do konserwacji obiekty, są cennym świadectwem polskiej i europejskiej produkcji przemysłowej w zakresie wytwórczości fortepianów od pierwszych dekad XIX w. do połowy XX w. Każdy z nich jest rzadkim już dziś przykładem stosowanych technik i technologii produkcji, rozwiązań w zakresie mechanizmów. Siedem obiektów to wyroby polskiego przemysłu (Kalisz, Warszawa, Poznań), jeden jest produkcji czeskiej (Petrof). Z wytypowanych instrumentów, siedem muzeum planuje poddać konserwacji, dzięki czemu będą mogły być eksponowane w przyszłości na nowej wystawie stałej, obrazującej proces produkcji fortepianów i pianin oraz historię fabryk i ich wyrobów.

Natomiast „Calisię” z 1958 r. (model M-280, pełnokoncertowy instrument, autorstwa Gustawa Arnolda Fiebigera, produkowany jedynie przez pięć lat i powstało zaledwie 11 jego egzemplarzy) planuje się poddać konserwacji, której celem byłoby przywrócenie mu oryginalnego brzmienia i osiągnięcie pełnej zdolności koncertowej. Fortepian będzie służył organizacji koncertów przez muzeum i jego partnerów, współkreujących życie kulturalne w regionie.

Na konserwację instrumentów Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku otrzymało dofinansowanie z Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To 80 proc. kosztów. Pozostała część to dotacja z budżetu Powiatu Kaliskiego.

ZOBACZ TAKŻE:

W Kaliszu można było zwiedzić izbę muzealną w schronie bojowym przy ulicy Pogodnej

W Kaliszu można było zwiedzić izbę muzealną w schronie bojow...

W kaliskim szpitalu operowano na… zielono. To pierwszy taki ...


Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku odrestauruje osiem cennych fortepianów ze swojej kolekcji - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na jarocin.naszemiasto.pl Nasze Miasto