Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O TYM SIĘ MÓWI: Czy w Krotoszynie żyły kiedyś dinozaury?

Marcin Szyndrowski
Do naszej redakcji zgłosił się pan Tomasz Panek z Krotoszyna, który twierdzi, że znalazł jajo dinozaura.

Wykopał je w okolicach miejscowości Wróżewy. Znalezisko ma 14 cm długości i wygląda naprawdę pięknie. - Wysłałem zdjęcia na forum archeologiczne i tam poinformowano mnie, że to jajo dinozaura może być. Byłaby to sensacja na miarę Europy bowiem do tej pory takich znalezisk nie było - zaczyna pan Tomasz, który umożliwia nam zrobienie zdjęć i podjęcie się sprawdzenia tej informacji.

ŚLADÓW DINOZAURÓW W POLSCE NIEWIELE

Bazując na artykule Aleksandry Stanisławskiej z blogu CrazyNauka okazuje się, że odkryte w Polsce skamieniałe szkielety w dużej części nie należą do dinozaurów, tylko zwierząt z nimi blisko spokrewnionych. Dinozaury pozostawiły w Polsce głównie odciski swoich łap.

Do najważniejszych znalezisk należy odkryty w 2008 roku na Śląsku skamieniały szkielet dużego, dwunożnego drapieżnika, smoka z Lisowic (gatunek otrzymał nazwę smok wawelski). Szczątki oceniono na 205 – 200 mln lat. Smok miał około 4-5 metrów długości i ważył do 1 tony.

Z kolei w Krasiejowie na Opolszczyźnie odnaleziono szczątki zwierząt najprawdopodobniej pokrewnych dinozaurom, przez polskich paleontologów nazwanych silezaurami. Stado, które tam odkopano, liczyło kilkanaście osobników. Byli to średniej wielkości czworonożni roślinożercy. Wiek skamieniałości oceniono na około 230 mln lat, a więc na okres, gdy dinozaury dopiero miały pojawić się na Ziemi.

Natomiast jeśli chodzi o odciski łap dinozaurów na polskiej ziemi, to gros z nich pochodzi z epoki jurajskiej (201 do 145 mln lat temu). Najwięcej ich odkryto na terenie Gór Świętokrzyskich, w osadach wczesnojurajskich. Znalazły się tam tropy wielkich dwunożnych i drapieżnych allozaurów, uzbrojonych w kolczaste grzbiety wczesnych stegozaurów czy ogromnych roślinożernych zauropodów.

A CO Z JAJEM Z KROTOSZYNA?
Postanowiliśmy sprawdzić czy mamy do czynienia z odkryciem na miarę całego świata w Krotoszynie. Napisaliśmy zatem do autorytetów w tej dziedzinie czyli uznanych paleontologów, którzy bardzo chętnie udzielili nam odpowiedzi. - To konkrecja żelazista. Powłoka zachowana częściowo na jej powierzchni składa się z głównie z wodorotlenku żelaza - prawdopodobnie skutkiem utlenienia pierwotnej powłoki pirytowej (siarczku żelaza). Spękania wewnątrz są z kolei skutkiem odwodnienia pierwotnej konkrecji. Nazywa się takie struktury septariami. Nie jest to więc skamieniałość a tym bardziej jajo dinozaura - poinformował nas Jerzy Dzik, paleontolog polski, ewolucjonista, profesor i dyrektor Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk.

W podobnym tonie wypowiada się inny badacz. - Niestety okaz nie ma nic wspólnego z jajem dinozaura. Jest to na pierwszy rzut oka jakaś konkrecja. Niestety bez bardziej szczegółowych badań nie jestem wstanie powiedzieć z czego się składa - informuje dr hab. Błażej Berkowski z wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

CO TO SĄ SEPTARIA?
To rodzaj konkrecji marglistej lub ilasto-żelazistej, które cechują się obecnością promienistych lub poligonalnych szczelin, które rozszerzają się w kierunku ich wnętrza i są wypełnione wtórnie kalcytem lub dolomitem, czasem z dodatkową mineralizacją sfalerytem, galeną, pirytem, chalkopirytem, gipsem albo barytem.

Szczeliny mogły powstawać wskutek pękania lub kurczenia się materiału konkrecji. Septarie, zwykle przecięte i wypolerowane, są chętnie pozyskiwane przez kolekcjonerów skał i minerałów. W Polsce liczne i duże septarie występują w skałach wapiennych w rejonie Nowego Kościoła oraz w iłach jurajskich, pięter bajos i baton w rejonie Częstochowy. Znaleziona przez pana Tomasza skamielina może mieć wartość właśnie dla kolekcjonerów, bo jej struktura jest bardzo ciekawa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jarocin.naszemiasto.pl Nasze Miasto