Popularna wśród kaliszan ścieżka zdrowia w Wolicy jest zaniedbana? ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Popularna wśród kaliszan ścieżka zdrowia w Wolicy jest zaniedbana?
Popularna wśród kaliszan ścieżka zdrowia w Wolicy jest zaniedbana? AND
Miasto Kalisz jest właścicielem blisko 160 hektarów lasu w Wolicy w gminie Godziesze Wielkie. To właśnie tutaj znajduje się popularna wśród kaliszan ścieżka zdrowia. Jak zwraca uwagę radna Agnieszka Konieczna, tablice informacyjne z instrukcją ćwiczeń gimnastycznych, urządzenia do ćwiczeń i ławki są w bardzo złym stanie. - W całym lesie brak jest koszy na śmieci oprócz wejścia do lasu – zauważ radna w interpelacji skierowanej do prezydent miasta.

Zdaniem radnej, w miejskim lesie nie są prowadzone żadne prace porządkowe, a zwłaszcza ochronne, związane z wycinką niebezpiecznych drzew w obrębie ścieżek.

- Drzewa są połamane, leżą na ścieżkach i stanowią zagrożenie dla ludzi. W lesie ktoś stworzył tak zwane szałasy, które nie wiadomo czemu mają służyć. Warto podkreślić, że leśniczy nie wykonuje żadnych prac porządkowych, ani bieżących napraw i remontów – uważa radna Agnieszka Konieczna.

Według radnej, las w Wolicy jest piękną wizytówką Kalisza, miejscem, gdzie można odpocząć w zaciszu natury lub aktywnie spędzić czad. ale w obecnym stanie po prostu straszy.

Miasto zleciło kontrolę ścieżki zdrowia w Wolicy

Co na to władze miasta? Jak informuje wiceprezydent Kalisza Grzegorz Kulawinek, w sierpniu zlecono osobie posiadającej uprawnienia budowlane o specjalności konstrukcyjnej przeprowadzenie kontroli stanu technicznego oraz poziomu bezpieczeństwa urządzeń do ćwiczeń znajdujących się na ścieżce zdrowia na terenie lasu komunalnego w Wolicy. Wyniki przeprowadzonej kontroli stanowić będą podstawę do podjęcia dalszych działań.

- W obrębie ścieżki zdrowia ustawione są dwa kosze na odpady. W każdy poniedziałek i piątek trasa jest sprzątana, a siedziska ławek są czyszczone. Pracownik dokonuje również wizualnej oceny stanu urządzeń przeznaczonych do ćwiczeń. Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kalisza rozważy ustawienie dodatkowych koszy wzdłuż ścieżki – wyjaśnia wiceprezydent.

Wspomniane przez radną szałasy zostały ustawione przez bawiące się dzieci. Zwracano na nie uwagę podczas czynności kontrolno-rozpoznawczych przeprowadzonych przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu, jednak nie stwierdzono zagrożenia.

- W kwestii uszkodzonych tablic informuję, że większość zniszczeń wynika z aktów wandalizmu. Jeśli zostają ujawnione w wyniku kontroli lub wydział otrzymuje zgłoszenie w tej sprawie, wówczas zniszczone bądź uszkodzone elementy są naprawiane albo zostają zastąpione nowymi. W ostatnim czasie wymieniono kilka uszkodzonych tablic z instrukcjami do ćwiczeń – dodaje Grzegorz Kulawinek.

Miasto zapewnia, że Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska dokłada wszelkich starań, aby las w Wolicy był miejscem bezpiecznym i przyjaznym dla osób z niego korzystających. Zakres prac zlecanych pracownikowi gospodarczemu do wykonania na terenie lasu komunalnego w Wolicy obejmuje:

  • wykonywanie prac porządkowych polegających na zbieraniu nieczystości z terenu lasu (drogi, ścieżki leśne, ścieżka zdrowia i parking leśny)
  • wykonywanie leśnych prac pielęgnacyjnych, utrzymanie porządku w obrębie ścian lasu oraz dróg leśnych (łącznie z ich naprawą)
  • zabezpieczenie wjazdów do lasu, prowadzenie obserwacji leśnych mające na celu ochronę drzewostanu przed szkodnikami
  • wykonywanie prac ochronnych, przeciwpożarowych oraz podejmowanie działań zapobiegawczych w przypadku zagrożenia zaistniałego w lesie (wywroty, złomy, osunięcie się drzew niebezpiecznych)
  • bieżącą konserwację elementów małej architektury oraz utrzymanie w czystości ścieżki zdrowia, łącznie z naprawą wyposażenia ścieżki

ZOBACZ TAKŻE:

Uroczyste otwarcie Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu

Uroczyste otwarcie Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu ZDJĘCIA


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: kalisz@naszemiasto.pl
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

Dopłaty do cen energii

Wideo

Materiał oryginalny: Popularna wśród kaliszan ścieżka zdrowia w Wolicy jest zaniedbana? ZDJĘCIA - Kalisz Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie