Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie Warszawskie: Jarociniacy też walczyli w powstaniu

Kamil Bachorz
Powstanie Warszawie: Jarociniacy też walczyli w powstaniu
Powstanie Warszawie: Jarociniacy też walczyli w powstaniu archiwum Polskapresse
Był piąty rok wojny. W ciepły sierpniowy wtorek 1944r. o godzinie 17.00, oznaczonej kryptonimem „W”, rozpoczęło się Powstanie Warszawskie w którym walczyli jarociniacy.

- Ponad 36 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej wraz z oddziałami NSZ i AL rozpoczęło natarcie na obiekty, zajmowane przez Niemców w siedmiu obwodach Warszawy - podkreśla historyk Andrzej Gogulski. - Powstanie Warszawskie było sytuacją skrajną. Miasto było regularnie bombardowane, palone i niszczone. Brakowało wszystkiego: broni, amunicji, sprzętu, łączności, wody, lekarstw, jedzenia, opatrunków… Wytrzymali 63 dni! Ponad 150 tys. cywilów straciło życie. Powstańców poległo ok. 20 tysięcy. Cześć ich pamięci! - dodaje.

Zobacz także: W Golinie powstała siłownia zewnętrzna [ZDJĘCIA]

W Powstaniu Warszawskim walczyli mężczyźni i kobiety, dziewczyny i chłopcy. Nieraz pary, zakochani, małżeństwa. Walczyła też ludność cywilna. Zdecydowana większość żołnierzy AK biorących udział w powstaniu miała około 20 lat. Pamiętać należy, iż w oddziałach powstańczych walczyli też jarociniacy, a wśród nich Józef Gołaś i Antoni Binkowski.

Powstanie Warszawskie: Jarociniacy też walczyli w powstaniu

Józef Gołaś – urodził się 27 stycznia 1910r. w miejscowości Koźle k. Szamotuł. Po ukończeniu seminarium pedagogicznego rozpoczął pracę w Szkole Powszechnej nr 1 w Jarocinie. Publikował wiele artykułów na łamach ówczesnej Gazety Jarocińskiej. W roku 1937 spod jego pióra wyszła książka „Jarocin wczoraj i dziś”. Dochód z wydania książki przeznaczony został na zakup karabinu maszynowego dla jarocińskiego batalionu. W stopniu podporucznika walczył w kampanii wrześniowej. Po 17 września 1939r. znalazł się ze swoją jednostka na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. Zdobył cywilne ubranie i nowe dokumenty co pozwoliło mu uniknąć sowieckiego obozu. Odtąd nazywał się Zbigniew Waruszyński, i tym nazwiskiem posługiwał się aż do śmierci. Jesienią 1939r. znalazł się w Warszawie, działał w konspiracji i prowadził tajne nauczanie. Od początku walczył w Powstaniu Warszawskim. Jednak już we wrześniu dostał się do niewoli hitlerowskiej, i został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Mauthausen. Po jego wyzwoleniu nie wrócił do Polski. W Austrii rozpoczął pracę jako dziennikarz w redakcji „Słowa Polskiego”. W 1950r. wyjechał do Kanady i osiadł na stałe w Montrealu. W miejscowej prasie polonijnej dalej pracował jako dziennikarz. Zmarł w 1968 roku.

Antoni Binkowski – urodził się 23 maja 1890r. w miejscowości Budy w gminie Dobrzyca. W czasie I wojny św. został zmobilizowany do armii pruskiej. Walczył na froncie zachodnim gdzie został ranny i został skierowany do jarocińskich koszar. Od początku uczestniczył w tworzeniu polskiego oddziału zbrojnego w listopadzie 1918r. w koszarach a następnie walczył w 3 kompanii jarocińskiej do końca Powstania Wielkopolskiego. W latach międzywojennych pracował w policji państwowej. Po wybuchu II wojny św. wysiedlony do Generalnej Guberni. Następnie dotarł do Warszawy gdzie w czasie powstania został aresztowany przez Niemców, i tego samego dnia rozstrzelany na rogu ul. Złotej i Chłodnej.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jarocin.naszemiasto.pl Nasze Miasto