Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Simchat Chajim Festival 2018 zbliża się dużymi krokami. Warto wziąć w nim udział [PROGRAM + ZDJĘCIA]

Marcin Szyndrowski
Arch. ŻK
Siódma edycja Simchat Chajim Festival #2018 rozpocznie się 17 maja, który po raz pierwszy zagości w Poznaniu. Ten festiwal kultury żydowskiej porwie uczestników w wyjątkową podróżw świat sztuki, muzyki, kuchni i niesamowitych osobowości. Przez 11 dni, odbędzie się blisko 40 wydarzeń, nie tylko w Poznaniu, ale również w Jarocinie i Krotoszynie. Dzięki tegorocznym wydarzeniom festiwalowa publiczność pozna nie tylko artystów i gości z Polski, ale również z Izraela i Stanów Zjednoczonych.

Nasze kroki nieprzypadkowo zmierzają w kierunku Poznania, przez poprzednie dwie edycje pojawiało się wiele pytań od publiczności – a dlaczego nie Poznań? – dziś im odpowiadamy, teraz czas właśnie na Poznań! – to nie jedyny krok w nową przestrzeń, to także wyjątkowi goście. W Poznaniu, wystąpi Ori Alboher - izraelski muzyk, a o głośnym procesie z końca lat 90. opowie prof. Deborah Lipstadt amerykańska pisarka i historyczka, autorka książki Denying the Holocaust. Podczas festiwalu w Jarocinie Krystyna Janda wystąpi z niezwykle przejmującym spektaklem opowiadającym o Marcu 1968 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT SIMCHAT 2017
Ambasador Izraela Anna Azari gościła w Krotoszynie

Również w Jarocinie – będzie to pierwszy i jedyny koncert w Polsce – wystąpi izraelski rockowy zespół Bucharest. To tylko początek tego, co czeka na Wielkopolską publiczność podczas Simchat Chajim Festival. Dużą rolę obok sztuki odgrywa edukacja, nie tylko młodzieży, ale także najmłodszych - Wiemy i wciąż wierzymy, że bogata kultura, wspólne polsko-żydowskie dziedzictwo i historia to elementy, które łączą, a nie dzielą – mówi dyrektor artystyczny Festiwalu. Po raz drugi odbędą się warsztaty „O kulturze żydowskiej i o tym, jak się porozumieć” przygotowane przez edukatorów Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT SIMCHAT 2017
Spektakl Teatru Żydowskiego w Krotoszynie

W programie Festiwalu nie brak odwołań do współczesności, czyli niezwykłych filmów, aromatycznej kuchni i różnorodnej muzyki. Wielowymiarowa idea to właśnie: koncerty, wystawy, spektakle, warsztaty, pokazy filmowe, spotkania z ludźmi sztuki i kultury oraz wykłady. Simchat Chajim to „radość życia”, poszukiwanie oraz odnajdywanie jej w różnych przejawach sztuki i kultury, to także dialog przeszłości z teraźniejszością. - Z każdym rokiem Festiwal się rozwija, przybiera nieco inną formę, ale od początku zależy nam na tym, aby poruszać najważniejsze i ciągle aktualne tematy. Dlatego w tym roku nie mogliśmy pominąć rocznicy Marca ’68 czy 70. rocznicy powstania państwa Izrael. – podsumowuje Patryk Piotr Antoniak.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT SIMCHAT 2017
Warsztaty edukacyjne

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie www.simchatchajim.pl/program. Jak podkreślają organizatorzy, udział w większości wydarzeń jest bezpłatny. Bilety na spektakle i koncerty można kupić na stronie Bilety24.pl, w JOK Jarocin oraz Krotoszyńskim Ośrodku Kultury. Festiwal jest współfinansowany ze środków publicznych Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Miasta Poznania, Miasta i Gminy Jarocin oraz Miasta i Gminy Krotoszyn pozyskanych przez Stowarzyszenie Krotochwile.

Simchat Chajim Festiwal rusza w czwartek 17 maja. W ten dzień o godz. 19.00 w Galerii na Dziedzińcu Sztuki w Starym Browarze w Poznaniu odbędzie się wernisaż wystawy „Roma Ligocka. Poszukiwanie bliskości” prezentujący dorobek artystyczny tej oryginalnej malarki i pisarki. Wystawę będzie można oglądać codziennie do 7 czerwca. Następnego dnia, 18 maja, w Jarocinie wystąpi uwielbiany przez publiczność na całym świecie, wywodzący się z Krakowa zespół Kroke, tym razem w towarzystwie muzyka Sławomira Bernego. Tomasz Kukurba,
Jerzy Bawoł i Tomasz Lato mają na koncie ponad 15 albumów. Panowie inspirują się nie tylko muzyką klezmerską, ale coraz częściej sięga po motywy etniczne i rewelacyjne improwizacje.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT SIMCHAT 2017
Sztetl porwał tłumy

W sobotę 19 maja wyjątkowe wydarzenie w Poznaniu w Studio Słodownia +3 – koncert izraelskiego artysty ORI. Muzyk w swej twórczości podróżuje poprzez subtelną elektronikę, pop, aż po ambient. Również w sobotę w Starym Browarze odbędzie się spotkanie z malarką i pisarką Romą Ligocką. Z kolei w niedzielę gratka dla miłośników pasty z ciecierzycy – w poznańskim Kinie Muza pokaz filmu „Hummus!”, a po projekcji spotkanie z reżyserem filmu Orenem Rosenfeldem.

21 maja to dwa spektakle. Pierwszy z nich, „Prot i Filip” Teatru OdSkocznia skierowany do najmłodszych widzów i pokazany zostanie w Krotoszynie, a następnego dnia w Jarocinie. Przestawienie jest zabawną opowieścią o dwóch przyjaciołach, którzy w sytuacjach kryzysowych wskoczyliby za sobą w ogień, ale na co dzień nie przepuszczą żadnej okazji, żeby spłatać sobie figle. W poniedziałkowy wieczór w Jarocinie zagości doceniony przez krytyków i publiczność monodram „Zapiski z wygnania” w reżyserii Magdy Umer. Na scenie pojawi się Krystyna Janda wraz z zespołem Janusza Bogackiego. „Zapiski z wygnania” to bardzo osobiste wspomnienia Sabiny Baral, dwudziestoletniej emigrantki roku 1968.

We wtorek 22 maja warto pojawić się w poznańskim Domu Tramwajarza, gdzie wykład o emigrantach Marca 1968 roku wygłosi dr Kamila Dąbrowska z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Podczas spotkania dowiemy się, kim byli ludzie, których zmuszono do wyjazdu z Polski w wyniku antysemickiej kampanii marca ‘68 roku. Usłyszymy również, dokąd wyjechali i jak potoczyły się losy grupy, która wybrała Izrael jako swoją ojczyznę.

Środa 23 maja zacznie się w Jarocinie warsztatami dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat „W Akademii Pana Kleksa”. Akademia to baśniowa przestrzeń, w której dzieci wezmą udział w inspirujących zajęciach: odwiedzą szaloną kuchnię Pana Kleksa, odbędą lekcję kleksografii, zawitają do szpitala chorych sprzętów i magicznego świata Bajdocji. Akademia zaprasza w swoje progi w Jarocinie aż do piątku. Równolegle odbywać się będą warsztaty edukacyjne prowadzone przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Zajęcia przybliżą młodym ludziom kulturę żydowską, poruszony zostanie też temat odkrywania lokalnej historii i porozumienia między osobami z różnych kultur. Warsztaty odbędą się 23 i 24 maja. Zarówno na warsztaty obowiązują bezpłatne zapisy, liczba miejsc ograniczona.

Kolejny dzień, 24 maja, poświęcony będzie literaturze. W Poznaniu gościem Festiwalu będzie Ryszard Krynicki, który w symbolicznym miejscu, przed poznańską Synagogą, powtórzy poetycki performance sprzed lat, a także weźmie udział w rozmowie o roli poezji. Z kolei w Jarocinie spotkanie z pisarką Magdaleną Kicińską poświęcone będzie książce „Pani Stefa”. Jest to biografia - dziś niemal zapomnianej -Stefanii Wilczyńskiej, wieloletniej współpracownicy Janusza Korczaka. Fragmenty książki podczas spotkania czytać będzie ceniona aktorka Teresa Budzisz-Krzyżanowska.

Krav maga to izraelska sztuka walki, który składa się z kombinacji najbardziej skutecznych technik pochodzących z innych walk. W ramach zajęć, które odbędą się 25 maja w Jarocinie, zawodowi instruktorzy nauczą seniorów podstawowych elementów skutecznej samoobrony. Tego samego dnia do Poznania przyjedzie prof. Deborah Lipstadt, znana amerykańska pisarka i historyk. Jej proces z negacjonistą Davidem Irvingiem był głośny na całym świecie. Historia została uwieczniona w filmie „Kłamstwo” z Rachel Weisz w roli głównej. Prof. Lipstadt opowie o procesie i swoich doświadczeniach z nim związanych.

Piątek to także niezwykle muzyczny wieczór. Na finale jarocińskich wydarzeń wystąpi Bucharest, rockowa
kapela z Izraela, której muzyka utrzymana jest w klimatach indie-rock, shoe-gaze, psych-rock-pop. Od czasu wydania pierwszej płyty zespół zagrał wiele koncertów w Izraelu, stając się jednym z najbardziej popularnych izraelskich zespołów indie-rockowych. Będzie to pierwszy i jedyny koncert grupy w Polsce! Natomiast po koncercie jedyne w Polsce klezmerskie silent disco. Marcin Piosik – DJ EMPE – specjalnie na Simchat Chajim Festival przygotuje etno-klezmerską selekcję z dodatkiem muzyki Kresów.

Festiwal zwieńczy Koncert - 27 maja w Krotoszyńskim Ośrodku Kultury - zagra zespół Neoklez. „Energetyzująca i bezkompromisowa” – takimi słowami najczęściej zaczynają się zapowiedzi ich koncertów. Łobuzerski styl i wibrująca energia są wizytówką NeoKlez. Każdy ich koncert to potężna dawka mocy klezmersko-bałkańskich dźwięków. Simchat Chajim Festival daje nowe tchnienie w życiu kulturalnym południowej Wielkopolski. Poznań,
Jarocin i Krotoszyn przez 11 dni będą tętniącym sercem żydowskiego dziedzictwa. Wszelkie szczegółowe
informacje znajdą Państwo na stronie simchatchajim.pl oraz na facebook.com/simchatchajim. Serdecznie
zapraszamy!

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Krotochwile.

źródło: telemagazyn.pl/x-news.pl.

center>

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jarocin.naszemiasto.pl Nasze Miasto