Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te wielkopolskie porodówki są najpopularniejsze. Jak wypada szpital w Kaliszu?

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Te wielkopolskie porodówki są najpopularniejsze
Te wielkopolskie porodówki są najpopularniejsze WSZ w Lesznie
Wielkopolski Oddział NFZ po raz kolejny przeanalizował statystki dotyczące porodów w Wielkopolsce. Do połowy 2021 r. w wielkopolskich szpitalach odebrano ponad 16 tysięcy porodów. Które porodówki są najpopularniejsze i jak wypada szpital w Kaliszu?

Od 2016 r. do końca czerwca 2021 r. w Wielkopolsce odebrano ponad 200 tysięcy porodów. W tym czasie najwięcej, bo blisko 40 tysięcy odnotowano ich w 2017 r. Od tamtego czasu liczba ta z roku na rok spada. Przez cały 2020 rok porodów było 35 tysięcy.

Wielkopolski Oddział NFZ przeprowadził analizę hospitalizacji porodowych sprawozdanych przez szpitale w pierwszej połowie 2021 r. Do końca czerwca było ich 16,3 tysiąca. Jeśli ta liczba znacząco nie wzrośnie w trwającym drugim półroczu, wszystko wskazuje na to, że niestety tendencja spadkowa zostanie podtrzymana.

Dla porównania – w pierwszym półroczu 2020 roku porodów w Wielkopolsce było około 18 tysięcy, a w drugim – ponad 17 tysięcy.

Miesiącem z najniższą liczbą porodów od 2016 r. pozostaje nadal grudzień 2020 r. Dziewięć miesięcy od wybuchu pandemii COVID-19 było ich 2,3 tysiąca, czyli o jedną piątą mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Najczęściej wybierane porodówki w Wielkopolsce

Analiza porodów w latach 2016-2020 pozwoliła wyłonić osiem szpitali, które co roku odbierają najwięcej porodów w Wielkopolsce. Pierwsze półrocze 2021 r. nic w tym zakresie nie zmieniło i znów na ośmiu najwyższych miejscach znalazły się (uszeregowane według liczby porodów do końca czerwca 2021 r.):

  1. Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu (3384 porody)
  2. SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (1303)
  3. ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (944)
  4. Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (924)
  5. Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie (799)
  6. Szpital Wojewódzki w Poznaniu (753)
  7. Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie (667)
  8. Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie (566)

Względem 2020 r. zmiany zaszły tu wyłącznie na miejscach 3. i 4., gdzie Szpital w Ostrowie Wielkopolskim zastąpił na podium Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu.

Więcej znów dzieje się za plecami liderów. Do tej pory o wejście do pierwszej „10” co roku rywalizowało pięć placówek, w tym Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie. Pierwsze półrocze zakończył on jednak na 17. miejscu w wojewódzkiej stawce (377 odebranych porodów).

Tym razem na 9. miejscu znalazł się Szpital Specjalistyczny im. S. Staszica w Pile (499 porodów), a dziesiątkę zamyka Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Perzyny w Kaliszu (445). Za nimi znajdują się: Szpital Średzki Serca Jezusowego (442) oraz SPZOZ w Wolsztynie (433).

– Widoczna konkurencja pomiędzy szpitalami bardzo nas cieszy, bo jest korzystna dla jakości świadczeń i co za tym idzie – zadowolenia pacjentek. W niektórych szpitalach niższą liczbę porodów można jeszcze tłumaczyć efektami ostatniej fali pandemii i przekształceniami oddziałów na covidowe. Martwią nas jednak te placówki, które na koniec roku mają poniżej 600 hospitalizacji porodowych, czyli na półroczu – około 300 – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału NFZ.

Wielkopolskie szpitale popularne wśród pacjentek z innych województw

W pierwszym półroczu 2021 r. utrzymany został też trend, zgodnie z którym więcej pacjentek z innych województw decyduje się rodzić w Wielkopolsce niż Wielkopolanek – wyjechać do innego regionu.

W szpitalach województwa wielkopolskiego przez pół roku odebrano 1,2 tys. porodów od pacjentek spoza Wielkopolski. Najczęściej rodziły u nas kobiety z województwa lubuskiego (365), dolnośląskiego (265) i łódzkiego (192). Najwięcej pacjentek z nich województw wybrało Szpital Ginekologiczno-Położniczy przy ul. Polnej w Poznaniu, a następnie placówki w Międzychodzie, Kępnie i Lesznie.

Z kolei poza Wielkopolską odnotowano od stycznia do końca czerwca 900 porodów odebranych od mieszkanek naszego województwa. Wielkopolanki najczęściej rodziły w województwach: kujawsko-pomorskim (282), dolnośląskim (180) i łódzkim (129).

ZOBACZ TAKŻE:

Calisia Triathlon. Tak było na mecie. ZDJĘCIA, WYNIKI


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te wielkopolskie porodówki są najpopularniejsze. Jak wypada szpital w Kaliszu? - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na jarocin.naszemiasto.pl Nasze Miasto