Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczysty pogrzeb 8 nieznanych żołnierzy z oddziału kpt. Jana Kempińskiego "Błyska" [ZDJĘCIA + FILM]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
We wtorek, 12 października na cmentarzu w Odolanowie odbył się uroczysty pogrzeb 8 nieznanych żołnierzy z oddziału kpt. Jana Kempińskiego "Błyska", którzy polegli blisko 76 lat temu w walce pod tą miejscowością. Ich szczątki udało się zidentyfikować Instytutowi Pamięci Narodowej latem 2020 r.

Wielkopolska Samodzielna Grupa Ochotnicza „Warta” powstało z byłych żołnierzy Armii Krajowej i było największą grupą podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej w Wielkopolsce. Najsilniejszym oddziałem Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej (WSGO) „Warta” był inspektorat w Ostrowie Wielkopolskim. Dowódcą oddziału podlegającemu Inspektoratowi Ostrowskiemu Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Warta” był porucznik (później kapitan) Jan Kempiński ps. „Błysk”.

Jan Kempiński urodził się 4 lutego 1921 r. w Jaskółkach w powiecie ostrowskim. Był synem rolników Władysława Kempińskiego i Julii z d. Cebulskiej. Ukończył szkołę w Raszkowie i trzy klasy gimnazjum. Naukę przerwał wybuch II wojny światowej. Był za młody by powołano go do wojska (okres pełnoletności wynosił wówczas 21 lat), lecz już w grudniu 1939 r. włączył się w konspirację. Wiosną 1940 r. wcielono go do plutonu budowlanego i wysłano do Westfalii, gdzie przeprowadzał sabotaż. W 1943 r. został aresztowany i był torturowany, lecz zbiegł w trakcie leczenia na Kielecczyznę. Walczył w oddziale kpt. Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”. W kwietniu 1944 r. trafił na Lubelszczyznę do kompanii szkoleniowej kpt. Stefana Dębickiego „Kmicica”, a następnie służył w Inspektoracie Armii Krajowej Chełm w oddziale kpt. Bolesława Flisiuka „Jaremy”. Gdy wkroczyła Armia Czerwona wstąpił do Milicji Obywatelskiej w Lublinie, jednak po dwóch tygodniach zdezerterował i wrócił do oddziału. W czerwcu 1945 r. został przeniesiony do WSGO „Warta” i stworzył oddział liczący ok. 100 partyzantów. Przeprowadził szereg akcji na terenie kilku powiatów. 22 października 1945 r. jego oddział został rozbity, a 17 grudnia 1945 r. został aresztowany i wyrokiem sądu w Poznaniu z 4 maja 1946 r. skazany na rozstrzelanie, co uczyniono 21 czerwca 1946 r. Był odznaczony Krzyżem Złotym i Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych oraz Brązowym Krzyżem Zasługi. Jego miejsce spoczynku nadal pozostaje nieznane...

22 października 1945 r. pod Odolanowem doszło do starcia oddziału pod dowództwem kpt. Jana Kempińskiego „Błyska z oddziałami NKWD-UB-KBW. W wyniku przewagi liczebnej sił komunistycznych i zaskoczenia, oddział „Błyska” został rozbity pół kilometra za Odolanowem. Według różnych danych mogło polec nawet do 24 partyzantów. Była to jedna z największych bitew na terenie Wielkopolski obok bitwy pod Benicami (pow. krotoszyński).

Dzięki działaniom Instytutu Pamięci Narodowej udało się dotrzeć do sprawozdania szefa ostrowskiej bezpieki Edwarda Cyrana, który nadmienić miejsce pochówku żołnierzy na cmentarzu w Odolanowie.

W nocy 31 października na 1 listopada 1945 r. na mogile pojawił się krzyż z tabliczką i napisem „Mogiła nieznanych z nazwisk bohaterów AK oddziału „Błyska”, odznaczonych Krzyżem Virtuti Militari, poległych dnia 23 X 1945 w walce z wrogami wewnętrznymi o wolną i niepodległą Polskę”. Napis jednak szybko zniknął, a miejsce pochówku było ściśle strzeżone przez bezpiekę.

Mieli oni pozostać pochowani w rogu cmentarza na niepoświęconej ziemi i na zawsze zapomniani. Jednak w 2019 r. podjęto pierwsze próby ich odszukania. Dopiero podczas poszukiwań w czerwcu 2020 r. udało się natrafić na szczątki bohaterskich ośmiu żołnierzy.

We wtorek, 12 października, blisko 76 lat po tych tragicznych wydarzeniach żołnierze doczekali się godnego pochówku. Uroczystość rozpoczęła się od mszy św., którą odprawił ks. kanonik Krystian Szenowski, dziekan odolanowski. Później w uroczystym kondukcie 8 małych trumien zaprowadzono na cmentarz. Tam okryto je flagą Polski. Tam też bezimiennych żołnierzy żegnały tłumy mieszkańców z władzami samorządowymi i krajowymi na czele, wśród których był m.in. poseł na Sejm RP Jan Mosiński, czy wicewojewoda Aneta Niestrawska. Na zakończenie głos zabrał najmłodszy brat "Błyska" - Włodzimierz Kempiński, który opowiedział o prześladowaniach swojej rodziny w okresie PRL-u.

Na sam koniec żołnierze 16 Batalionu Remontu Lotnisk z Jarocina oddali salwę honorową, a patrioci i kibice odpalili race.

Niestety nie ma już żołnierzy i oficerów z oddziału "Błyska". Ostatnim był ppor. Mieczysław Zimniak ps. "Szofer", który zmarł 19 sierpnia 2017 r. w wieku 94 lat.

Kpt Jan Kempiński „Błysk
Kpt Jan Kempiński „Błysk"arch. IPN w Poznaniu, koloryzacja Łukasz Cichy

Zmarł ostatni "Żołnierz Wyklęty" z oddziału "Błyska" [ZDJĘCIA]

Tomasz Cieślak (z lewej) przybliża historię żołnierzy kpt. Jana Kempińskiego „Błyska" (z prawej)

Tomasz Cieślak z IPN: Polska wraca po swoich Bohaterów... [Z...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jarocin.naszemiasto.pl Nasze Miasto