Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kaliszu powstanie szpital kliniczny? Taki pomysł mają władze Akademii Kaliskiej

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Szpital w Kaliszu
Szpital w Kaliszu Andrzej Kurzyński
Ogromnym zainteresowaniem kandydatów cieszy kierunek lekarski, który uruchomiony zostanie w roku akademickim 2023/2024 w Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Uczelnia, która już jesienią stanie się Uniwersytetem Kaliskim, ma bardzo dalekosiężne plany. Właśnie zrodził się pomysł utworzenia szpitala klinicznego w Kaliszu na bazie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny.

Na pierwszym roku studiów lekarskich w Akademii Kaliskiej przyjętych zostanie 60 osób. Chętnych było znacznie więcej. Na jedno miejsce było aż 25 chętnych. Dokumenty o przyjęcie na studia lekarskie w Kaliszu złożyło ponad 1500 osób z całej Polski. Tak duże zainteresowanie przerosło najśmielsze oczekiwania władz kaliskiej uczelni.
Z myślą o studentach kierunku lekarskiego, kaliska uczelnia wybuduje przy ulicy Kaszubskiej Zakład Anatomii Prawidłowej Człowieka. W nowoczesnym budynku będzie się mieściło m. in. prosektorium, a także sale dydaktyczne i laboratoria.

Akademia Kaliska idzie jednak o krok dalej. W czwartek 13 lipca rektor Akademii Kaliskiej prof. Andrzej Wojtyła i dyrektor administracyjny Łukasz Mikołajczyk odwiedzili Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Celem wizyty było spotkanie z członkinią zarządu Pauliną Stochniałek. Podczas spotkania przedstawiciele uczelni rozmawiali głównie o kierunku lekarskim.

- Rozmawialiśmy głównie o tworzonym przez nas kierunku lekarskim. Pani marszałek była pod ogromnym wrażeniem naszych statystyk rekrutacyjnych i faktu, że na jedno miejsce mamy ponad 25 chętnych. Ale kluczowym tematem merytorycznej rozmowy było jednak utworzenia szpitala klinicznego w Kaliszu na bazie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny. Co ważne, jest duża przychylność ze strony pani marszałek i pełna zgoda w tej kwestii – przyznaje prof. Andrzej Wojtyła.

Kolejne spotkanie, podczas którego będą kontynuowane rozmowy w tym zakresie odbędą się niebawem.

Szpital kliniczny, to szpital III poziomu referencyjnego, stanowiący bazę naukowo-dydaktyczną dla uczelni medycznej w Polsce. Nazwę szpitala klinicznego noszą również niektóre szpitale resortowe posiadające status instytutów naukowych. W przypadku szpitala w Kaliszu nie doszłoby do zmian właścicielskich (obecnie placówka podlega Samorządowi Województwa Wielkopolskiego), a dydaktyka opierać się ma na bazie poszczególnych oddziałów klinicznych.

Jak podkreślają władze Akademii Kaliskiej, kształcenie przyszłych medyków to prestiż dla uczelni, ale też szansa dla regionu na zatrzymanie młodych ludzi na lokalnym rynku pracy.

– Południowa Wielkopolska ma najniższy wskaźnik liczby lekarzy w kraju – 0,87 na 1000 mieszkańców, podczas gdy w Wielkopolsce wynosi on 1,57, w Polsce 2,4, a w Europie 4,8 – mówi prof. Andrzej Wojtyła, rektor Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.

ZOBACZ TAKŻE:

Uniwersytet Kaliski wybuduje nowoczesny Zakład Anatomii Praw...

Wieczór ze szlagierami pod basztą Dorotką

16. Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski zainaugurowan...

Grand Prix Mała Plaża. Gośćmi specjalnymi byli Viki Gabor, Alicja Janosz i Olek Cent

Grand Prix Mała Plaża. Gośćmi specjalnymi byli Viki Gabor, A...


Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jarocin.naszemiasto.pl Nasze Miasto