Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojskowy śmigłowiec lądował przy szpitalu w Kaliszu. Przyleciał po serce do przeszczepu. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Wojskowy śmigłowiec lądował przy szpitalu w Kaliszu. Przyleciał nim zespół transplantologów po serce do przeszczepu. W tym samym czasie na organ czekał już pacjent w szpitalu w Krakowie.

Widok wojskowego śmigłowca Mi-8 lądował w poniedziałek, 7 marca przy szpitalu w Kaliszu. Lotnicy z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie przylecieli do Kalisza wraz z transplantologami, którzy pobrali serce do przeszczepu od jednego z pacjentów. Do Kalisza przejechały także trzy inne zespoły, które pobrały inne organy od tego samego pacjenta.

- Informację o tym, że nastąpi pobranie narządów otrzymaliśmy rano. Było to pobranie wielonarządowe. Serce zostało przetransportowane wojskowym śmigłowcem do szpitala uniwersyteckiego w Krakowie. Płuca zostały przetransportowane do Gdańska. Została też pobrana wątroba, która pojechała do Warszawy, a nerki do Poznania - mówi Radosław Kołaciński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu. - Na ręce rodziny osoby zmarłej składam ogromne kondolencje i wyrazy współczucia. Ale też jestem niezwykle wdzięczny, bo być może ta osoba uratowała cztery inne osoby.

Jak się okazuje, serce przeznaczone do przeszczepu musi zostać przetransportowane jak najszybciej. Lot wojskowego śmigłowca z Kalisza do Krakowa zajął nieco ponad godzinę. Współpraca wojska i kardiochirurgów została sformalizowana w 1988 r., kiedy podpisano umowę na świadczenie przez wojsko usług transportu lotniczego dla ośrodków przeprowadzających transplantacje. W umowie użyto nazwy "Akcja Serce", która się utrwaliła. W późniejszych latach umowa była nowelizowana. Obecnie jej stroną jest Ministerstwo Zdrowia.

Załogi grup poszukiwawczo-ratowniczych (w 3. Skrzydle Lotnictwa Transportowego są trzy: w Świdwinie, Mińsku Mazowieckim i Krakowie) każdego dnia pełnią całodobowe dyżury w ramach krajowego systemu poszukiwania i ratownictwa lotniczego. Codziennie trzy śmigłowce są w gotowości do natychmiastowego startu i poszukiwania załóg statków powietrznych, które uległy katastrofie.

W 2021 roku załogi z Dowództwa Generalnego RSZ zrealizowały 61 Akcji Serce. 57 akcje zrealizowali lotnicy z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego, a 4 akcje wykonali piloci z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jarocin.naszemiasto.pl Nasze Miasto