Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Kaliszu. Czy jego pozostałości mogą stać się atrakcją turystyczną miasta?. ZDJĘCIA, WIDEO

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Czy pozostałości zamku w Kaliszu staną się atrakcją turystyczna miasta? Radny Leszek Ziąbka postuluje, aby przy okazji planowanego remontu placu Kilińskiego i placu Jan Pawła II, wyeksponować relikty kaliskiego zamku. Co na to samorząd miasta?

Zamek w Kaliszu został wybudowany w XIV wieku z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. To tutaj w 8 lipca 1343 roku został zawarty polsko-krzyżacki traktat pokojowy. Wielokrotnie na zamku w Kaliszu gościł król Władysław Jagiełło.

- Kaliski zamek stanowił integralny element obwarowań miejskich, których długość, wraz z liczącym ok. 100 metrów odcinkiem zamku, wynosiła prawie 1600 metrów, zamykając przestrzeń miasta na powierzchni około 18 ha. Stawiało to miasto w rzędzie największych fortyfikacji miejskich Polski - mówi Leszek Ziąbka, kaliski radny, na co dzień archeolog.

W XVI wieku zamek stanowił rezydencję wielkopolskich dygnitarzy: starosty generalnego, kaliskiego wojewody, burgrabiego, a okresowo także dla polskich królów. W 1792 zamek popadł w ruinę podczas pożaru Kalisza. W 1803 roku wypalone ruiny zamku wraz z przylegającym placem zostały sprzedane Fryderykowi Wiedermanowi. W XIX wieku kolejni właściciele terenu dokonali rozbiórki pozostałości zamku wraz z piwnicami. W 1819 roku na jego miejscu zbudowano szkołę.

Leszek Ziąbka proponuje, aby przy okazji planowanej modernizacji placów: Kilińskiego, Jana Pawła
II oraz Św. Józefa, włączyć do projektu właściwe uwidocznienie, wyeksponowanie i pokazanie reliktów kaliskiego zamku.

Radny proponuje właściwe odnowienie reliktów zamku, wyeksponowanie i oświetlenie istniejących reliktów zamku z możliwością zwiedzania, umieszczenie wizualizacji (projekcja makiety), np. na ścianie I Liceum im. A. Asnyka, umieszczenie tablicy informacyjnej z opisem zabytku z kodem QR, (co najmniej dwujęzycznej), odnowienie i uzupełnienie istniejącej ekspozycji, wykonanie i ustawienie makiety zamku z kodem QR (z dostępnością dla niewidomych) oraz odnowienie murów dochodzących do ekspozycji.

W odpowiedzi na interpelację radnego, prezydent Kalisza Krystian Kinastowski przypomina, że w 2017 roku, na zlecenie miasta opracowano dokumentację projektową pn. „Roboty konserwatorsko-renowacyjne polegające na odtworzeniu murów obronnych wraz z niezbędną infrastrukturą i małą architekturą dla zadania pn. Mury średniowiecznego Kalisza – rewaloryzacja piastowskich fortyfikacji obronnych miasta lokacyjnego”.

- Obejmują one m.in. relikty zamku kazimierzowskiego. W zakres robót budowlanych wejdzie: uczytelnienie fragmentów zrekonstruowanego zewnętrznego muru zamku partii przyziemia – zgodnie z programem prac konserwatorskich, iluminacja, przeniesienie lokalizacji skrzynki elektrycznej, likwidacja ogrodzenia ul. Grodzkiej, zabiegi pielęgnacyjne drzew - usunięcie dolnych gałęzi, umieszczenie elementów małej architektury: makiety zamku kazimierzowskiego, plansz w formie tablic informacyjnych dotyczących murów i zamku, słupków ogrodzeniowych - mówi Krystian Kinastowski.

Prace budowlano-konserwatorskie przy zachowanych fragmentach murów, oprócz zabezpieczenia przed degradacją pozwolą przywrócić należną estetykę obiektów. Do wybranych fragmentów murów zostanie doprowadzona niezbędna infrastruktura techniczna w postaci przyłączy elektrycznych w celu ich nocnej ekspozycji. Odpowiednie podświetlenie tych zabytków podniesie ich walory architektoniczne i turystyczną atrakcyjność. Wyżej omówiona dokumentacja,
z uwagi na prowadzone w mieście prace, po wcześniejszym zabezpieczeniu środków finansowych będzie zaktualizowana. Winny również zostać podpisane umowy z operatorami na wykonanie przyłączy energetycznych służących iluminacji fundamentów zamku oraz murów.

- W budżecie miasta Kalisza na 2021 rok, nie zaplanowano środków, z których możliwe byłoby sfinansowanie rewaloryzacji murów miejskich. Merytoryczny wydział Urzędu Miasta Kalisza, na bieżąco monitoruje możliwości pozyskania środków na ww. cel ze źródeł zewnętrznych. W chwili ogłoszenia konkursu, w którym Miasto mogłoby ubiegać się o dotacje na potrzeby realizacji zadania, zostanie złoży stosowny wniosek - kwituje prezydent Kalisza.

ZOBACZ TAKŻE:

Planty w Kaliszu wciąż w przebudowie. Jak przebiegają prace?

Planty w Kaliszu wciąż w przebudowie. Jak przebiegają prace? ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zamek w Kaliszu. Czy jego pozostałości mogą stać się atrakcją turystyczną miasta?. ZDJĘCIA, WIDEO - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na jarocin.naszemiasto.pl Nasze Miasto