Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

AKTYWNIE: Szarża pod Krojantami z udziałem naszych ułanów ze stowarzyszenia Rodzina Ułańska [ZDJĘCIA]

Marcin Szyndrowski
arch. A. Wesołowski
Od 31 sierpnia do 2 września br. członkowie stowarzyszenia Rodzina Ułańska brali udział w przygotowaniach do inscenizacji i w widowisku "Szarża pod Krojantami ".

Jak co roku do Krojant przybyło kilkanaście tysięcy ludzi. Obserwowali oni w akcji współczesne polskie siły zbrojne oraz główny punkt program, czyli inscenizację ,,Szarży pod Krojantami " z 1 września 1939 roku. Zmotoryzowane oddziały niemieckie, samoloty, serie wybuchów pirotechnicznych oraz szarżujący ułani przybliżyli historię z września 1939 roku licznie zebranym widzom.

W przerwach programu ludzie odwiedzali pola namiotowe, wśród nich obozowisko krotoszyńskiego stowarzyszenia, które z flagą i banerem z herbem Krotoszyna i orłem powstańców wielkopolskich wyróżniało się oryginalnością na tle innych grup. Członkowie stowarzyszenia udzielali informacji o Krotoszynie i naszej organizacji. Za udział w przygotowaniach i szarży ułańskiej nasi kawalerzyści reprezentujący od 7 lat Krotoszyn otrzymali z rąk dowódcy płk Marka Dragana, m.in szefa Polskiego Klubu Kawaleryjskiego, odznaczenia Za Zasługi dla Polskiego Klubu Kawaleryjskiego .

Widowisko transmitowała telewizja ogólnopolska i regionalna, obecni byli oficerowie Wojska Polskiego oraz przedstawiciele Rządu, samorządów wojewódzkich i regionalnych, a całość odbyła się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

JAK KIEDYŚ WYGLĄDAŁA SŁUŻBA W PUŁKACH UŁAŃSKICH?
Służba wojskowa w Pułkach Ułańskich trwała 23 miesiące. Rekruci przychodzili w październiku. Okres rekrucki trwał do grudnia, po czym następowała przysięga. Po okresie rekruckim rozpoczynało się szkolenie ułanów, tzw. szkoła plutonu w ramach szwadronu, raz w tygodniu odbywały się całodzienne ćwiczenia terenowe, bojowe, konne i piesze, raz w miesiącu nocne ćwiczenia piesze. Od końca kwietnia zaczynała się szkoła szwadronu w ramach pułku, w maju szwadrony wychodziły na poligon.

W obrębie koszar odbywały się ćwiczenia strzeleckie, musztra piesza, nauka o broni oraz wychowanie obywatelskie (nauka o Polsce). Podstawowe wyszkolenie ułanów zamykało się w pierwszym roku służby, natomiast
drugi rok przeznaczony był na doskonalenie nabytych umiejętności i specjalizację np. podkuwaczy, warsztatowców, trębaczy, luzakow, ordynansów, taborytów itd.

Zadania wytyczane ułanom były takie same, jakie stawiano szwoleżerom i strzelcom konnym. Po prostu poruszali się konno a walczyli pieszo. Przeznaczono ich także do typowej walki kawaleryjskiej z szarżą włącznie oraz do rozpoznania i ubezpieczenia skrzydeł, do osłony odwrotu.

Szwadron karabinów maszynowych służył do wsparcia i przygotowania szarży oraz do współdziałania w walce pieszej. Jednakże szkolenie kawalerii coraz bardziej upodabniało się do szkolenia piechoty. To znaczy kładziono nacisk przede wszystkim na walkę pieszą, traktując konie jako szybki środek przerzutu ułanów z miejsca na miejsce.

IX Pielgrzymka strażaków do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Golinie – 1.09.2019
ZOBACZ UROCZYSTY PRZEMARSZ STRAŻAKÓW

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jarocin.naszemiasto.pl Nasze Miasto