Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O TYM SIĘ MÓWI: W Libercourt odsłonięto tablicę upamiętniającą 40-lecie polsko-francuskiej współpracy [ZDJĘCIA]

Marcin Szyndrowski
W tym roku obchodzone jest 40-lecie współpracy partnerskiej Jarocina i francuskiego Libercourt. W środę, 22 sierpnia w Libercourt odbyła się ceremonia partnerstwa, w trakcie której odsłonięta została tablica pamiątkowa z okazji jubileuszu. Dla przypieczętowania współpracy burmistrz Jarocina przekazał na ręce mera Libercourt obraz przygotowany specjalnie na tę okazję. Dzieło przedstawia koguta…

Odsłonienia tablicy dokonali włodarze Jarocina i Libercourt. W tym momencie obecna była, poza przedstawicielami władz, także Monika Wilczek. Przed ponad 40 laty Monika Wilczek założyła francuskie stowarzyszenie koordynujące współpracę z Jarocinem oraz uczestniczyła, wraz z Czesławem Robakowskim, przy inicjowaniu partnerstwa obu miast.

Dla przypieczętowania współpracy burmistrz Jarocina przekazał na ręce mera Libercourt obraz przygotowany specjalnie na tę okazję przez mieszkowskiego artystę, Włodzimierza Bludnika. Dzieło przedstawia koguta – symbol Francji. Jest to jednak kogut w iście jarocińskim wydaniu, ponieważ z jego głowy wyrasta bujny irokez. – Niech ten wyjątkowy obraz nie tylko pieczętuje 40 lat współpracy Jarocina i Libercourt, ale także śmiało wyznaczy jej nowe tory. Zależy nam na odnowieniu kontaktów między szkołami podstawowymi, ale także o nawiązaniu współpracy między szkołą muzyczną w Jarocinie, ogniskiem muzycznym a szkołą muzyczną w Libercourt. Myślimy też o polsko-francuskiej wymianie urzędników. Libercourt rozwija się podobnie do Jarocina – stawia się tutaj na budowę mieszkań na wynajem czy na inwestycje w rozwój systemu zieleni miejskiej, dlatego możemy wzajemnie czerpać ze swoich doświadczeń– podkreśla burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

Burmistrz Adam Pawlicki odwiedził też miejscowość Wittes. To dla jarociniaków miejsce szczególne. Właśnie tu znajduje się obelisk upamiętniający pięciu Polaków poległych w walkach o to miasteczko, w tym kpr. Franciszka Matuszaka, który pochodził w Wilkowyi. Franciszek Matuszak, jako dowódca czołgu, walczył w 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka. Wziął udział w bitwie pod Falaise, która doprowadziła do przełamania niemieckiej obrony w Normandii i wyjścia aliantów na linię Sekwany, a później Renu. Kpr. Franciszek Matuszak zginął 5 września 1944 roku w Wittes od strzału niemieckiego snajpera. Pochowany został w Langannerie na największym polskim cmentarzu wojennym we Francji wśród innych żołnierzy gen. Maczka. W marcu 2016 roku jarocińscy radni zdecydowali o nadaniu nazwy: kpr. Franciszka Matuszaka jednej z ulic w Jarocinie. Jego imieniem nazwana została ulica, łącząca ul. Św. Ducha oraz ul. Bohaterów Jarocina.

Odsłonięta pamiątkowa tablica w centrum Libercourt to nie jedyny znak polskości. W każdym zakątku Libercourt jest ich wiele, i to nie tylko tych symbolicznych. Mieszka tu bowiem ponad 100 rodzin polskiego pochodzenia. Są nimi potomkowie polskich emigrantów zarobkowych, którzy pojechali do Francji w czasie dwudziestolecia międzywojennego. Rodziny z polsko brzmiacymi nazwiskami są krzewicielami polskiej tradycji i kultury we Francji. Wielu z nich mówi po polsku. W tym gronie jest sam mer Libercourt, Daniel Maciejasz. Liczbę osób pochodzenia polskiego w regionie Nord-pas-de-Calais, w którym położone jest Libercourt, szacuje się na 500 tys.

źródło: gmina Jarocin

ZOBACZ NASZE GALERIE DOŻYNKOWE:
DOŻYNKI W LUBINII MAŁEJ W GMINIE ŻERKÓW

FESTYN DOŻYNKOWY W GOLINIE KOŁO JAROCINA

POCZUJ ATMOSFERĘ DOŻYNKOWĄ W GOLINIE 2018

DOŻYNKI W CIELCZY
DOŻYNKOWO W CIELCZY Z FESTYNEM RODZINNYM

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jarocin.naszemiasto.pl Nasze Miasto