Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Modelski żył blisko spraw społecznych. Poznajcie jednego z wielu, którzy walczyli o wolność

Marcin Szyndrowski
Arch. powiat jarociński
Jan Modelski cieszył się wielkim autorytetem i szacunkiem wśród pracowników i mieszkańców. Wspierał wiele inicjatyw społecznych i pomagał je realizować.

Jan Modelski – osoba o szerokich zainteresowaniach i oddana idei służenia państwu. Nie wiemy niestety jak wyglądało jego życie w młodości, jak kształtowały się jego poglądy i jak przebiegało jego życie zawodowe i rodzinne zanim związał się z Jarocinem. Urodził się w 1883 roku. Prawdopodobnie był pierwszym starostą po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku w Odolanowie. Po czym otrzymał nominację od Ministra Spraw Wewnętrznych na stanowisko starosty w Jarocinie. Swoje urzędowanie w naszym mieście objął 1 października 1923 roku i zastąpił na tym stanowisku dotychczasowego starostę jarocińskiego Tolika. Jan Modelski żył blisko spraw społecznych, szybko włączył się w nurt jarocińskiego życia społeczno - politycznego powiatu. Cieszył się wielkim autorytetem i szacunkiem wśród pracowników i mieszkańców. Wspierał wiele inicjatyw społecznych i pomagał je realizować.

Pragniemy przypomnieć tutaj kilka z ważniejszych wydarzeń z udziałem starosty Jana Modelskiego: 28 listopada 1924 roku należał do czołowych osobistości, które spotkały się z Ignacym Paderewskim w Śmiełowie, a 18 grudnia 1924 roku uczestniczył również w uroczystościach odsłonięcia Pomnika Powstańców Wielkopolskich na jarocińskim cmentarzu. W czerwcu i w lipcu 1925 roku wspierał rozbudowę Szpitala Powiatowego, Strzelnicy Bractwa Kurkowego i uczestniczył w uroczystym jej oddaniu i poświęceniu. Jan Modelski wszystkimi swoimi działaniami dążył do wzmocnienia pozycji i rangi jarocińskiego starostwa. Dzięki jego staraniom w roku 1927 przy ulicy 3 Maja (obecnie Niepodległości), został wybudowany nowy gmach z przeznaczeniem na biura i mieszkania urzędników – dzisiaj jest to budynek sądu.

Jan Modelski był też między innymi członkiem komitetu budowy kościoła w Witaszycach, a w czasie obchodów 10-lecia odzyskania niepodległości wspierał budowę Pomnika Niepodległości, który stanął na dziedzińcu szkoły męskiej w Jarocinie przy ulicy Kościuszki (dzisiaj Gimnazjum nr 1). Pomnik został odsłonięty 10 listopada 1928 roku.

Jan Modelski urząd starosty powiatu jarocińskiego pełnił do 30 kwietnia 1930 roku (od tamtego czasu właśnie mija równe 88 lat) – i był najdłużej urzędującym jarocińskim starostą. W roku 1931 został wybrany radnym Rady Miejskiej w Jarocinie, która w grudniu 1932 roku wybrała go z kolei na członka Sejmiku Powiatowego. Funkcję tę pełnił do śmierci. Zmarł w wieku 52 lat - 14 listopada 1935 roku w szpitalu SS Elżbietanek w Poznaniu. Spoczął na cmentarzu w Rzgowie koło Konina.

Cześć Jego Pamięci!

Zobacz też: MATURA 2018: MATEMATYKA [ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE, ZADANIA, POZIOM PODSTAWOWY]

Śmiertelny wypadek w Krotoszynie

źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl.

Bieg Wings for Life World Run 2018 w Poznaniu:

źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl.

center>

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jarocin.naszemiasto.pl Nasze Miasto